Koristite previše deterdženta za pranje veša
Možda se dodavanje više deterdženta prilikom pranja veša u mašini čini kao dobra ideja, ali nažalost veća količina neće bolje oprati odjeću. Višak deterdženta može stvoriti dodatnu pjenu koja se ne ispire u potpunosti s odjeće te tako ostavlja ljepljive ostatke, koji privlače prljavštinu i bakterije. Stoga se uvijek držite uputa o količini deterdženta kojeg stavljate u mašinu.
Ne razvrstavate odjeću po materijalu
Odvajanje svjetlije odjeće od tamnije je poznato, a znate li da je dobro odvojiti odjeću i po materijalima? Grube materijale poput jeans hlača treba odvojiti od npr. košulja da biste izbjegli da vam se određena odjeća ošteti. Na ovaj način će vam se i odjeća bolje osušiti.
Ne zakopčavate odječu prije pranja
Rajsferšlusi imaju nazubljene krajeve koji mogu zakačiti druge tkanine u mašini. Da biste riješili ovaj problem, dovoljno je da ih zatvorite prije ubacivanja odjeće u mašinu. To se odnosi i na odjeću poput grudnjaka koje imaju kopče koje su oštre.
Zakopčate košulje prije pranja
Za razliku od odjeće s rajsferšlusom, košulje treba ostaviti otkopčane kada se peru. To pomaže u zaštiti od pucanja rupica za dugme i štiti konac na kojem je dugme.
Zaboravili ste očistiti dlačice iz mašine
Nakupljanje dlačica u mašini za veš može začepiti filter mašine. Ovo područje može sadržavati dodatne dlačice koje blokiraju protok zraka i na taj način smanje efikasnost pranja.
Ne čistite redovito veš-mašinu
Iako veš-mašina pere vašu odjeću, to ne znači da nju ne treba prati. Kroz nju prolaze ostaci deterdženta, plijesan i prljava voda stoga je neophodno povremeno je očisititi. Ukoliko vaša mašina ima opciju samočišćenja, uključite je. Filtere, a i ladicu u koju stavljate deterdžent i omekšivač također je potrebno redovitio održavati.