Iako se deterdžent za suđe može smatrati adekvatnom zamjenom za brojna sredstva za čišćenje posebne namjene, neke površine bi ipak trebali preskočiti.
Zbog svoje namjene za uklanjanje čvrstih, masnih mrlja s posuđa može ostaviti tragove na predmetima poput kožnog namještaja, vodokotlića, tepiha pa čak i vašeg automobila.
Vodokotlić
Postoji jedan dio vašeg toaleta u koji nikada ne smijete stavljati sapun za suđe, a to je vodokotlić. Gumeni i plastični dijelovi mogu se vremenom oštetiti deterdžentom za suđe. Iako se može činiti da je to jednostavan i brz način da očuvate svoj toalet čistim i svježim, bolje je kupiti proizvode napravljene posebno za vašu WC školjku kako ne biste imali problema u budućnosti.
Tepih
Ako imate šampon za pranje tepiha i razmišljate o upotrebi deterdženta za suđe, razmislite ponovo. Šampon za tepihe ima odgovarajuću količinu pjene i konzistenciju kako bi osigurao da ne upije previše vode u tepih, a mokar tepih znači buduću plijesan. Osim toga, deterdžent za pranje suđa ostavlja drugačiji talog od šampona za tepihe, što ga čini težim za uklanjanje s vlakana.
Kožni namještaj
Korištenje vode, pomiješane sa bilo čim, za čišćenje kože može ostaviti tamne mrlje koje nikada ne nestaju. Međutim, postoji još razloga za to da ne koristite deterdžent za suđe na koži. Koža je zanimljiva tkanina, napravljena od životinjske kože. Zbog toga ima pH nivo koji zahteva razmatranje pri odabiru pravog proizvoda za čišćenje. Mnoga sredstva za čišćenje imaju tendenciju da budu alkalnija, što znači da imaju viši pH nivo, što nije dobro za tkaninu.
Tako bi brzo čišćenje namještaja sapunom za suđe moglo početi kvariti vaš kožni namještaj, a s vremenom uzrokovati pucanje i ljuštenje.
Automobil
Pranje automobila kod kuće štedi novac, ali trebate biti sigurni da koristite pravo sredstvo. Deterdžent za suđe nije pravi odabir. On je abrazivan i nije napravljen da dobro reaguje s farbom automobila. Uklonit će svaki vosak s vašeg automobila koji sprječava hrđu zbog čega se preporučuje da ga izbjegavate.