Evo osam primjera kuća koje prevazilaze teška okruženja kako bi ponudile izvanredno iskustvo za vlasnike i posmatrače.
Cliff House u Kanadi
Cliff House, na obali Atlantika u Novoj Scotiji, inventivna je i razigrana intervencija u pejzažu. Sa visine brda kuća izgleda sasvim normalno, ali s obale možete vidjeti da se zapravo nalazi na litici, za koju arhitekti kažu da je namijenjena "da pojača nečiji doživljaj pejzaža kroz osjećaj vrtoglavice i osjećaj plutanja na moru.
Pocinčana čelična nadgradnja pruža čvrst oslonac i pričvršćena je za liticu, dok drveni elementi unose udobnost iznutra i izvana. Kocka nije podijeljena na nivoe, tako da veliki stambeni prostor ispunjava cijeli prostor. Samo mali dio je pretvoren u spavaće sobe.
Hirafu u Japanu
Arhitekte iza ove izvanredne kuće za odmor na drugom najvećem ostrvu u Japanu, Hokaidu, stvorile su strukturu u obliku slova L kako bi spojile kuću sa brdom.
Dvije kocke stoje jedna na drugoj, dajući dinamičan utisak da bi cijela konstrukcija mogla skliznuti niz padinu. Ulaz u kuću i privatni prostori nalaze se u donjoj kocki, dok iznutra stepenište vodi u dnevni boravak i kuhinju na gornjim nivoima.
Čvrsta konstrukcija je napravljena od armiranog betona, koji je ostavljen unutar kuće kako bi se stvorila vizualno oštra pozicija s velikim prozorima i zastakljenim otvorima.
House on the Cliff u Španiji
Geometrijska, linearna čistoća je karakteristična za ovaj projekat, House on the Cliff, u regiji Alicante u Španiji. Kuća se nalazi na vrlo strmoj padini. Ovo neobično i veoma teško zemljište inspirisalo je maštovit, trodimenzionalni oblik, koji poziva na zapanjujući vizuelni dijalog sa svojom okolinom.
Smještena u stijenama, kuća bukvalno visi nad konturom brda. Izrađen je od betona, izolovan je spolja, ali i prekriven štukaturom od bijelog kreča, koju su arhitekti odabrali zbog svoje fleksibilnosti i glatkoće.
Potpuno ostakljena fronta pruža fantastičan pogled na vodu, a beskonačni bazen i prostrana terasa u prizemlju kao da protežu kuću u more.
Qiyunshan Tree House u Kini
Kuća na drvetu Qiyunshan nije kuća izgrađena na drvetu, već kuća visoka 11 metara u šumi u istočnoj kineskoj provinciji Anhui. Uski, zakrivljeni ulazni hol odjekuje krivinama obližnjeg puta. U unutrašnjosti, pojedinačni elementi ovog složenog oblika nalaze se na različitim nivoima i okrenuti su različitim pravcima.
Centralno spiralno stepenište vodi do minimalističkih soba sa prozorima od zida do zida, koji služe kao okviri za upečatljive poglede. Dnevni boravak i spavaće sobe su namjerno mali, jer su arhitekte željele da stvore mjesta za posmatranje, a ne prostranu porodičnu kuću. Za završnu obradu zgrade koriste se prirodni materijali, uključujući drvo crvenog cedra, kako iz estetskih tako i iz praktičnih razloga.
Villa Escarpa u Portugalu
Sanjivi krajolik portugalske regije Algarve pogodan je za ekscentričnu arhitekturu. Villa Escarpa je bijeli geometrijski div koji balansira preko strme strmine koja gleda na selo Praia da Luz. Zbog strogih pravila vezanih za gradnju na ovoj obali, građevina nije mogla premašiti veličinu koju je zauzimala prethodna kuća.
Međutim, arhitekt Mario Martins pronašao je spektakularan način da iz relativno male parcele iskoristi najbolje. Ideja je bila da se stvori efekat kuće koja lebdi iznad pejzaža. Tome pomaže uključivanje krovne terase, koja dodaje lakoću. Struktura nije samo atraktivna, već je i izdržljiva, ključna s obzirom na preovlađujuće vjetrove u tom području.
Slice and Fold House u Kaliforniji
Slice and Fold House, u Los Angelesu, podsjeća na pažljivo presavijeni komad origamija. Zgrada ima zadivljujuću igru između oštrih linija i otvora različitih veličina, koji omogućavaju prirodnom svjetlu da ispuni svaku prostoriju.
Kuća je sastavljena od različitih oblika i volumena, od kojih je najveći, krovna konstrukcija sa zadivljujućim panoramom na planinu San Gabriel.
Veliki dijelovi kuće su duboko utonuli u teren, koji je morao biti duboko iskopan da bi se kolosalna konstrukcija pričvrstila na strmu padinu.
La Binocle u Kanadi
Smješten na vrhu planine u Kvebeku u Kanadi, gigantski prozori ove kuće okrenuti prema naprijed pružaju panoramski pogled na okolno šumovito područje. Veća od dvije zgrade sadrži dnevni boravak, dok manja ima dvije spavaće sobe.
Dizajn kuće dijelom je diktiran uključivanjem krovova koji se spuštaju nadole, ograničavajući količinu sunčeve svjetlosti tokom toplijih ljetnih mjeseci.
Smješten na brežuljku, temelji konstrukcije su na tlu, a zgrada je obložena spaljenim drvetom kako bi se dodatno uklopila u okolinu.
Casa Del Acantilado u Španiji
Izgrađena na obali španske Granade, Casa Del Acantilado ili "Kuća na litici", odaje počast arhitekti Antoniju Gaudiju. Čini se da je izazovan ugao nagiba (otprilike 42 stepena) inspirisao, a ne ograničio kreativnost arhitektonske firme koja stoji iza dizajna, Gilbartolomea.
Kuća nije samo ukopana u brdo, već je i skrivena pod maštovitim krovom. Kada se gleda odozgo, njegov zaobljeni oblik i teksturirana površina podsjećaju na kožu zmaja ili na valove mora. Casa Del Acantilado se prostire na dva sprata - jedan je posvećen dnevnom boravku na otvorenom, a drugi ima intimnije prostore.