![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250213149.jpg?v=1)
Dizajniran je tako da prianja na tkaninu i stvara premaz na njoj tokom pranja.
Zahvaljujući jakom mirisu, mnogi ga vole sipati i u WC šolju
No, dok će jak miris omekšivača sigurno prikriti većinu neugodnih mirisa u toaletu, može se pojaviti nekoliko problema. Hajde da razjasnimo šta se zapravo dešava kada ovu supstancu izlijemo u toalet.
Kako to funkcionira?
Ideja dodavanja omekšivača u WC šolju je relativno jednostavna. Jednostavno sipajte šolju omekšivača direktno u WC šolju, a zatim svaki put kada pustite WC šolju, kretanje vode koja teče izazvat će prijatnu aromu da se širi iz WC šolje. Međutim, omekšivač nije dizajniran za ovu svrhu.
Zašto je omekšivač vode u toaletu loša ideja
Razlog zašto se omekšivač lijepi za odjeću umjesto da ga jednostavno ispere voda je taj što je hidrofoban, što znači da zapravo odbija vodu, što je samo jedan od mnogih razloga zašto je stavljanje omekšivača u WC šolju loša ideja.
Začepljenje odvoda
Budući da je omekšivač hidrofoban, neće se otopiti u vodi, već će se zalijepiti za unutrašnjost WC šolje, odvoda i odvodnih cijevi. Iako prvi put kada dodate omekšivač, on možda neće uzrokovati začepljenje, ponovljena upotreba može začepiti vezu između WC školjke i odvoda, smanjujući snagu ispiranja. Također, se može nakupiti unutar odvoda i uzrokovati djelomičnu ili potpunu blokadu.
Oštećenje komponente toaleta
Toaleti imaju sklop ventila za ispiranje i sklop ventila za punjenje koji omogućavaju pravilno funkcioniranje toaleta. S vremenom, omekšivač može uzrokovati kvar ovih unutrašnjih komponenti, što rezultira povećanom potrošnjom vode, curenjem i preranim kvarom dijelova.
Umjesto da se oslanjate na omekšivač za osvježavanje toaleta, bolje je koristiti komercijalno dostupne proizvode koji su dizajnirani za ovu svrhu i stoga su sigurniji za korištenje.