Riješite se plijesni
0

Sirće možete iskoristiti i za temeljito čišćenje zavjese za tuš

N. O.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Sirće predstavlja svestranu namirnicu koja se može koristiti kako u kuhinji, tako i za čišćenje različitih površina u vašem domu, a još jedna neočekivana upotreba jeste za čišćenje zavjese za tuš i rješavanje neugodne plijesni.

Postoji mnogo jednostavnih trikova za čišćenje, a uz redovno održavanje možete im produžiti i rok trajanja.

Nakupine sapuna često mogu ostati neprimijetne na vašim zavjesama za tuš, a pretjerana količina vlage može uzrokovati pojavu plijesni zbog čega je njihovo čišćenje zaista važno.

Uključite brzo čišćenje zavjesa za tuš u svoju svakodnevnu rutinu, fokusirajući se na oblogu zavjesa, a temeljno pranje se preporučuje jednom mjesečno.

Ako vam nedostaje vremena i ne želite skinuti zavjesu - sirće je rješenje za čišćenje. Istovremeno će pomoći u razgradnji plijesni, ali i nakupljenog sapuna od prethodnih tuširanja.

Pomiješajte sirće i vodu u omjeru jedan naprema četiri u boci sa raspršivačem. Zavjesu raširite duž šipke u potpunosti te raspršite rastvor na zavjesu, koncentrirajući se na onu stranu okrenutu ka kadi/tušu te je potpuno prekrijte tekućinom.

Isperite zavjesu za tuširanje toplom vodom od vrha do dna i pustite da se osuši na zraku.

Također, većina zavjesa i obloga za tuširanje može se oprati i u veš mašini, ali se savjetuje da se peru zajedno sa peškirima koji će upiti dio vode tokom ciklusa pranja.

Za dodatnu zaštitu od plijesni, u ciklus ispiranja možete dodati 1/2 šoljice sode bikarbone i 1/4 šoljice sirćeta.

Većina tuš zavjesa izrađenih od tkanine može se oprati u veš mašini kao i posteljina, dok je one plastične potrebno prati u hladnoj vodi.

Također, još jedan način za temeljito pranje zavjese za tuš jeste njeno namakanje u kadi ili većoj posudi u smjesi tople vode, 1/4 šoljice sode bikarbone i kapljice deterdženta za pranje veša. Nakon namakanja potrebno je dobro isprati čistom vodom.

Za rješavanje plijesni se preporučuje pranje zavjese u razrijeđenom rastvoru izbjeljivača kako bi se zaustavilo njeno širenje.