Sobne biljke vam nikako ne uspijevaju? Ovo može biti njihov "tihi ubica"
Ako ste isprobali sve, od zalijevanja do premještanja na drugu lokaciju s više ili manje sunca, preko gnojiva i kontrole štetočina, a vaša sobna biljka i dalje ima problema - možda niste razmotrili da bi za to mogao biti kriv plin koji se zove etilen .
Etilen je prirodni biljni gas bez boje i mirisa koji djeluje kao hormon zrenja. Javlja se unutar biljaka, a one ga ispuštaju i u atmosferu. Utječe na njihov rast i razvoj, uključujući starenje listova, sazrijevanje plodova i klijanje sjemena. Etilen je važan za rast usjeva, ali previše može uzrokovati štetu.
Pazite da svoje sobne biljke ne postavljate tamo gdje se etilen oslobađa u velikim količinama, jer se etilen smatra "tihim ubicom" sobnih biljaka.
Voće i povrće kao što su paradajz, banane i jabuke proizvode visoke nivoe etilena, što utječe na sazrijevanje okolnog voća i povrća i, konačno, biljaka koje još uvijek rastu. Kako bi se zaštitili od isušivanja, bacaju pupoljke, cvjetove i lišće. Kod rezanog cvijeća i saksijskih biljaka, ovo osipanje je često rezultat prekomjerne proizvodnje etilena. Ostali znaci su usporen rast, deformacija dijelova biljke, uvijanje listova i slično.
Etilen se može namjenski koristiti za poticanje sazrijevanja i cvjetanja plodova u saksijama, ali ako ga ima previše, biljka može brzo umrijeti u nekontroliranim uvjetima.
Neke biljke su osjetljivije na etilen od drugih. Među najvećim krivcima u posudi za voće su jabuke, banane, dinje, kruške i breskve, koje proizvode značajne količine ovog plina dok sazrijevaju. Paradajz također može doprinijeti nivou etilena u vazduhu, ali ne u tolikoj mjeri.
Stoga ako je moguće sobne biljke nikada ne držite pored posude s voćem.