Dakle, došlo je vrijeme da vrt i balkon pripremimo za novu proljetnu sezonu kako bismo čim prije mogli uživati u mirisima i pupoljcima prvog proljetnog cvijeća, a savjete o tome kako odabrati cvijeće i kako urediti vrt i balkon dala nam je vlasnica cvjećare Višnja, Enisa Gazibara.
"U ovom periodu na balkonima je najbolje posaditi maćuhice jer one dobro trpe minuse tako da nema bojazni da će smrznuti. Osim toga treba posaditi i bellis koji je vrlo sličan bijelim radama. Potočarke možete posaditi u vrtu. Odmah nakon toga početkom aprila možete saditi petunije, pelargonije, muškatle, engleske muškatle, lobelije, ageratum, kadifice", rekla je na početku našeg razgovora Gazibara.
Savjetuje da vodite računa na koju stranu vam je okrenut balkon, da li je to sjeverna ili južna strana, te da pazite šta podnosi sunce, a šta hlad. Ukoliko je vaš balkon okrenut na sjever i na njemu je hlad, najbolje bi bilo da u svoje saksije posadite kampanele. Ova biljka je trajnica, počinje cvjetati u šestom mjesecu i imat ćete je cijele godine.
"Ako je balkon okrenut na sunčanu, južnu stranu onda posadite kadifice, prkos, pelargonije, muškatle koji je naš starisnki cvijet ali jako lijepo cvjeta. Ja sam se nakon nekoliko godina eksperimentiranja s egzotičnim biljkama vratila na naše cvijeće koje je stvarno super. Muškatle kada počnu cvjetati cvjetaju cijelu godinu i imaju predivan bogat cvijet. Mogu podnijeti sunce, hlad, biti u saksiji ili vrtu, baš gdje god hoćete. Ima ih u raznim bojama tako da uvijek preporučjem naše cvijeće koje je prilagođeno ovim prostorima i vremenskim uvjetima", rekla je Gazibara.
Priprema sađenja i sađenje
Kada presađujete i sadite biljke trebate paziti na sljedeće korake. Staru zemlju iz žardinjera nemojte skroz mijenjati već je pomiješajte s novom zemljom. Dakle, pola zemlje bacite, a pola pomiješajte s novom zemljom. Kvaliteta zemlje je jako bitna i tek kada je tako pomiješate ona je spremna za sadnju.
"Što se tiče vrta, na proljeće se zemlja okopa one proljetnice koje smo zasadili na jesen poput tulipana, narcisa već uveliko počinju da rastu. Ostatak vrta se prekopa, pođubri, najbolje bi bilo ako imate stajsko đubrivo, a ko nije umogućnosti može kupiti vještačko đubrivo kako bi se zemlja obogatila, nahranila i pripremila za sađenje cvijeća. Potom se cvijeće zasdi", savjetuje Gazibara.
Najbolje vrijeme za sadnju je od sredine marta do početka juna jer je u junu već puna vegetacija i sve bi trebalo da izgleda predivno. Kada je ovaj period u pitanju mjesec april najbolji je za sadnju jer više nema minusa, cvijeće bolje prihvata novu zemlju, te začas počinje da se razvija i raste.
Kada je odabir zemlje za žardinjere u pitanju trebate znati da zemlja mora biti obrađena, pečena, te da nema nekih nametaka u sebi, tipa mušica, jaja od glista. Također vodite računa da je zemlja s dodacima hrane jer ako je zemlja dobra, cvijeće ne morate često prehranjivati.
"Mi u Grahovu imamo super rudnik zemlje gdje ljudi vade zemlju i tu je peku. Međutim oni su jako slabo zastupljeni kod nas na tržištu jer se najviše prodaje jeftinija uvozna zemlja koja je lošijeg kvaliteta. Mi kod nas nabavljmo tu zemlju iz Grahova i pakujemo je u male kese. Pored ove zemlje iz Grahova postoji još onih koje su kvalitetne, ali moj vam je savjet da ako vidite da na primjer pet litara zemlje košta jednu konvertibilnu marku, da je ne kupujete", rekla nam je Gazibara.
Univerzalna zemlja se uglavnom koristi za sezonsko bilje, ali morate znati da postoje neke biljke, poput redodendrona koji voli malo kiseliju zemlju.
Cvijeće koje smo posadili moramo redovno zaljevati, pogotovo kod vrućih ljetnih mjeseci. Tada se cvijeće zaljeva dva puta dnevno, u rano jutro i pred sumrak. Kada je prehrana biljaka u pitanju, ona se cvijeću daje jednom sedmično. Napravite rastvor od jednog čepa koji dodate u dvije litre vode i tim zalijte svoje cvijeće. Također ono što je još bitno jeste da uklanjate stare cvjetove kako biste napravili mjesto novim pupoljcima.
Bonus savjet za vrt
Ukoliko želite svoje biljke u vrtu posaditi tako da vam u njemu uvijek nešto cvjeta zapamtite da sezonsko bilje poput petonija, pelargonija, impatensa cvjetaju cijelu sezonu, dakle cijelo ljeto, dok trajnice cvjetaju samo jednom eventualno dva puta.
"Ruže imaju dva cvjetanja, ponekad i tri. Magnolija ili japanska trešnja će vam cvjetati samo jednom i to u proljeće. Nakon njih dolaze hortenzije koje cvjetaju tokom ljeta, božuri će također cvjetati samo jednom i to u maju. No kada su bakoni u pitanju moj vam je savjet da ipak birate sezonsko bilje koje cvjeta cijelu sezonu", rekla je na kraju našeg razgovora cvjećarka Enisa Gazibara.