"Kum korala" roni u 72. godini i bori se za opstanak Velikog koralnog grebena
Iako ima 72 godine, "Kum korala" kako ga zovu, i dalje roni. Promijenio je način kako doživljavamo revoluciju korala.
"Počeo sam roniti kada sam imao 18 godina i tada je to bilo nešto što su radili samo mladi 'divlji' ljudi, nešto kao nesmotreno", kazao je za BBC.
Zavolio je ronjenje te je 1972. godine dobio posao iz snova - postao je prvi naučnik na Velikom koralnom grebenu koji je radio puno radno vrijeme.
"Otkrivali smo bitne i nevjerovatne stvari jednu za drugom. Ljepota je bila neodoljiva. Bilo toliko života dole. Bio je to zdrav greben i veoma bučan. Gledao sam svijet koji doslovno niko nikada nije gledao. Bilo je kao da idete na Mjesec", istakao je Veron.
Početkom 1980-ih godina, Chralie je primjetio čudni bijeli koral. Naučnici su znali da korali postanu bijeli kada je voda pretopla, što vremenom može dovesti do smrti ove biljke.
"Vidio sam jedan bijeli koral i fotografisao sam ga. To je bila prva objavljena fotografija izbjeljenog korala. Nisam znao šta je, mislio sam da je bolestan. I prošlo je puno, puno godina prije nego je cijela grupa korala. Postali su bijeli", kazao je.
Veron od tada radi na podizanju svijesti o izbjeljivanju korala.
"Niko neće raditi na koralima kao što sam ja, nikada više, jer ta j svijet više ne postoji. Potrebna je konzervacija kako bi se pomoglo Velikom koralnom grebenu da preživi. Došli smo u fazu ili da ga probamo popraviti ili da ga pustimo da umre", kazao je Veron.