Pet osobina koje prema psihologiji znače da osoba nije predana u vezi

Sumnja
Ako vaš partner osjeća potrebu čitati vašu e-poštu, pratiti vaše poruke ili pratiti vaš telefon, u vašoj vezi nema povjerenja ni poštovanja.
Istraživanja sugerišu da otvorena sumnja u vezi može ukazivati na to da partner nije potpuno predan.
To se može manifestirati kao pretjerana ljubomora, optužbe ili pretjerano provjeravanje. Takva ponašanja mogu biti povezana s temeljnim problemima poput nesigurnosti, problema s povjerenjem, želje za kontrolom ili čak podsvjesnog pokušaja prekida veze.
Potkopavanje
Sabotira li partner vašu ishranu, prijateljstva i vaše snove? To je i nesigurno i kontrolirajuće te takvo ponašanje ne biste trebali tolerisati.
Potkopavanje ponašanja u vezi, kao što je stalno minimiziranje partnerovih postignuća, napora ili osjećaja, može biti znak da osoba nije potpuno uložena ili emocionalno prisutna.
Studija iz 2012. godine zaključila je da takvi postupci često ukazuju na nedostatak predanosti, poštovanja ili empatije te mogu signalizirati nezainteresiranost za partnera ili sam odnos.
Nedostatak interesa
Ovo se može činiti glupim, ali budući da se većini parova sviđaju različiti interesi (on voli sport, ona bi radije gledala film), to se može propustiti.
Bolji primjeri bili bi supružnik koji je muzičar, glumac, plesač, umjetnik ili sportaš čiji partner nikada ne posjećuje predstave ili utakmice. Suptilnije to može biti odbijanje prijedloga za izlete, aktivnosti ili čak preporuke knjiga i filmova.
Nespremnost na kompromis
Ovdje je pravi "posao" odnosa i srce međusobnog poštovanja - kompromis. Ne radi se o tome da se ne zauzmete za sebe, ne radi se o tome da ne održavate zdrave granice. Radi se o tome da vam je jasno da je "ono što je dobro za vas, dobro je i za partnera".
Ljubav razumije da kompromis zapravo otvara vaše mogućnosti i daje vam veću slobodu da potpunije iskusite život i jedno drugo.
Prema studiji iz 2015. godine, to može ukazivati na nedostatak empatije, poštovanja prema partnerovim potrebama i sklonost davanju prioriteta vlastitim željama. Kompromis je ključan za zdrave odnose, poticanje komunikacije, razumijevanja i osjećaja zajedničkih ciljeva.
Apatija
Na kraju, stručnjakinja Kara Post-Kennedy ističe kako je "prava ljubav na vrhu planine jer kada ste tamo, znat ćete". Ističe da se mnogi stručnjaci neće podijeliti njeno mišljenje, ali ona smatra da ne možete natjerati sebe da volite nekoga i ne možete natjerati da neko drugi voli vas.