Mostar na korak da postane prvi grad u BiH koji sistemski rješava zbrinjavanje pasa
Ove informacije za Klix.ba je kazala predstavnica Fondacije Dogs Trust Sanja Bianculli u školi za obuku pasa koja u Mostaru gostuje petu sedmicu i okuplja 80 polaznika.
Ona ističe kako je obuka psa koju sprovode na području cijele BiH jako značajna, te podsjeća da se Dogs Trust od 2012. godine, od kad djeluje u BiH zalaže kroz svoje programe na razne načine i da riješi problem pasa lutalica u čemu bi Mostar mogao biti prvak BiH.
"Grad Mostar bi uskoro mogao i vrlo lako postati prvi grad u BH koji će imati funkcionalan, samoodrživi humani zakonski sistem za upravljanje populacijom pasa, zahvaljujući našoj podršci, ali lokalnoj podršci i naše partnerske organizacije Animal Care Centar", kazala je naša sagovornica.
Ističe da je Animal care sklonište postalo službeno gradsko sklonište u Mostaru i da se uspostavlja i higijenski servis i saradnja sa veterinarskom inspekcijom što će omogućiti da se svi elementi zakonskog sistema uvežu. Tako će se voditi računa o zbrinjavanju i o udomljavanju pasa, nadzoru nad vlasnicima pasa, uzgajivača i ostalih koji drže pse, te provoditi zakonom propisane sankcija za one koji te mjere budu kršili.
"Mi smo dobili dobru vijest da sada postoje svi preduslovi da se taj sistem uveže i počne biti funkcionalan. Zaista smo sretni i čekamo da se stvari razviju u pozitivnom pravcu, jer provođenje tog sistema je način da se zaustavi dotok napuštenih pasa i da se zbrinu psi koji su na ulicama. Time dolazimo do rješenja koje imaju mnogi razvijeni gradovi", ističe Bianculli.
Predstavnica Animal Care Centra Emica Ćorić naglašava kako je ova priča u Mostaru realnost i da se nada kako će se nastaviti pozitivan trend donošenje svjetskih projekta u BiH.
"Drago mi je što smo mi prvi u BiH koji smo uspjeli i vjerujem da ćemo uskoro trajno riješiti pse lutalice na ulicama grada, ne samo tako što ćemo ih skloniti nego što ćemo uz podršku Dogs Trusta uspjeti veliki broj pasa sterilisati, te uz pomoć veterinarskih inspekcija kazniti neodgovorne vlasnike i ovu priču nastaviti i u budućnosti", kaže Ćorić.
Dr. veterinarske medicine i instruktor za obuku pasa u Fondaciji Dogs Trust Ensar Međedović koji već 25 godina obučava pse kaže da su Mostarci pokazali kako su odgovorni prema psima.
"Za školu obuke se prijavilo preko 160 kandidata, ali kako smo bili limitirani zbog cjelokupne situacije, obuku je prošlo 80 kandidata. Svi su bili jako odgovorni i redovito dolazili na obuke i savladali osnovne komade", naglasio je Međedović. Uz to su kako ističe naučili pratiti govor tijela svoga psa kako bi znali njegovo psihološko stanje, jer kako pojašnjava vlasnik je dužan da to zna kako bi mogao prevenirati mogući problem.
Zbog toga ono što su u školi za obuku pase naučile Kristina i Barbara Vujević sa svojim psom Šapica smatraju neprocjenjivim.
"Prvi put imamo psa, dobili smo ga u drugom mjesecu ove godine i prijavili smo se za ovu edukaciju čim smo za nju saznale. Ovdje nismo naučili samo osnovne komunikacije sa psom nego i jezik koji je bitan između vlasnika i psa", kazale su zadovoljne Mostarke.
Zadovoljstvo nije skrivala ni njihova sugrađanaka Pamela Tadić koja je obuku prošla sa svojim psom Čarlijem o kojem brine gotovo šest godina nakon što ga je spasila sa ulice.
"Spasili smo ga sa ulice na par dana dok mu ne nađemo dom, ali je ostao kod nas šest godina. Upisala sam ga u ovu školu zbog njegovih strahova i anksioznosti, jer sam htjela da kroz igru i komande nauči da se ne treba plašiti i da se oslobodi strahova koje je dobio kao lutalica. Mnogo je napredovao i jako sam zadovoljna", kaže Mostarka zadovoljna edukacijom i napretkom njezinog psa Čarlija.