Ova vrsta divlje mačke smatra se jednom od najgnjevnijih, evo i zašto
Jedna od takvih je i Manul ili Pallasova mačka (ime je dobila po njemačkom znanstveniku Peteru Pallasu koji ju je otkrio na obali Kaspijskog jezera u 18. stoljeću), jedna je jako neobična vrsta urnebesnih izraza lica.
Ova vrsta živi u divljinama srednje Azije, veličinom i težinom vrlo je slična domaćoj mački, zdepasta je i čupava loptica malih ušiju.Manul je glavni introvert među grabežljivcima. Teško ju je pronaći i živi usamljena na svom teritoriju, dok se s drugim mačkama te vrste miješa samo u vrijeme parenja.
Ova mačka je vrlo rijetka, nalazi se na Crvenoj listi Rusije i nekoliko drugih zemalja. Premda se na Zemlji pojavila prije najmanje pet miliona godina, o njoj se vrlo malo zna. Točan je broj vrlo teško izračunati, upravo zbog skrivenosti. U Rusiji je ostalo oko tri tisuće primjeraka, dok ih u Mongoliji, po mišljenju stručnjaka, ima više.Zbog svog raskošnog krzna, najgušćeg među mačkama, manuli se doživljavaju kao mnogo krupniji nego što jesu. Na svaki kvadratni centimetar kože dolazi do 9000 dlaka dužine do sedam centimetara. Tako gusto krzno omogućava im da prežive u surovim uvjetima.
Događalo se da su ljudi pronalazili mladunčad ova mačke i odgajali je. Kada su manuli odrasli, oni su odlazili živjeti u stepu, zaboravivši na svoje roditelje ljude.