promo
25

Mnogi tvrde da je ova strategija najefikasnija u iskorjenjivanju cigareta jednom zauvijek

Da li ste znali da svaki sedmi stanovnik planete puši, uprkos široko rasprostranjenom saznanju o štetnosti ove navike i bolestima koje pušenje izaziva?

Tamo gdje je svijest o negativnim uticajima na zdravlje i pratećim socio-ekonomskim efektima pušenja navela međunarodne agencije i države da ubrzaju svoje napore u kontroli duhana, napredak na terenu je bio prilično spor u poređenju sa potrebom vremena. Jedan od razloga za ovaj spor napredak je oslanjanje na iste zastarjele prakse koje nisu uspjele da dovedu do bilo kakvog značajnijeg rezultata u smislu smanjenja broja pušača, kao i podrške pušačima da prestanu ili smanje potrošnju cigareta.

Iako je najbolje rješenje za problem pušenja cigareta sa kojim se trenutno suočavamo da svi pušači odmah prestanu da koriste duhanske i nikotinske proizvode, u realnosti vidimo da još ima pušača koji nastavljaju da koriste cigarete bez obzira na sve mjere kontrole duhana. Zbog toga ove odrasle pušače treba podržati da postepeno izbace cigarete iz svog života, umjesto ih bezuspješno udaljavati od cigareta opštim, isključivim, restriktivnim mjerama. Ova strategija kontrole duhana poznata je kao smanjenje štetnosti od pušenja.

Smanjenje štetnosti - efikasna strategija

Strategije za smanjenje štetnosti od pušenja minimiziraju negativne efekte cigareta na zdravlje nudeći odraslim pušačima, koji bi inače nastavili da puše, mogućnost da pređu na manje štetne alternative. Brojne naučne studije su utvrdile da je većina bolesti povezanih sa pušenjem uzrokovana dimom koji se oslobađa sagorijevanjem duhana u cigaretama, a ne, kako neki pogrešno vjeruju, nikotinom koji se nalazi u cigaretama. Stoga, konzumiranje nikotina preko alternativnog izvora koji je manje štetan od cigareta može pomoći odraslim pušačima da značajno smanje štetnost koju cigarete imaju po njihovo zdravlje.

Neke od ovih alternativa, koje ne sagorijevaju duhan i ne oslobađaju štetne materije koje se procesom sagorijevanja oslobađaju, uključuju e-cigarete i uređaje koji zagrijavaju duhan, od kojih je za mnoge naučno dokazano da su manje štetne od cigareta i imaju potencijal da smanje rizik po zdravlje u poređenju sa nastavkom pušenja.

Prepoznajući ulogu nauke i sve veći broj dokaza u vezi sa ulogom ovih alternativa u smanjenju rasprostranjenosti pušenja i rizika po zdravlje pušača, smanjenje štetnosti od pušenja sada je široko priznato kao efikasna strategija javnog zdravlja za kontrolu duhana.

Zemlje poput Velike Britanije, Kanade, Novog Zelanda, Japana i Filipina rade na tome da što bolje implementiraju ovu strategiju i odraslim pušačima, koji ne žele da se odreknu nikotina, ponude manje štetnu alternativu umjesto da im ne dozvole da nastave da puše cigarete. Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije podstiče odrasle pušače, koji ne žele da se odreknu nikotina, da pređu na e-cigarete kao dio svog pristupa pomoći pušačima da ostave cigarete i priznaje ulogu koju ove alternative mogu imati u smanjenju broja pušača klasičnih cigareta.

Sa druge strane, za IQOS - uređaj koji zagrijava, a ne sagorijeva duhan, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) saglasila se da je riječ o proizvodu modificiranog rizika, a u obrazloženju se navodi da je izloženost štetnim materijama prilikom korištenja ove alternative značajno smanjena u odnosu na pušenje klasičnih cigareta. Svakako, ni ovaj proizvod nije bez rizika i oslobađa nikotin koji izaziva zavisnost.

Nastavljajući da imaju pragmatičan pristup i dozvoljavajući naučnim dokazima da informišu njihov pristup smanjenju broja pušača, vlasti sada sve više prepoznaju dugoročni potencijal prelaska na ove proizvode u poređenju sa nastavkom pušenja.