Djevojke isporobavaju opasni nazalni sprej za samotamnjenje: Bolje umrijeti preplanula, nego ružna
Danas, omiljena tajna "dobrog" izgleda kod mnogih žena je preplanulost. Pa tako, i onda kada nemaju priliku da se izlažu suncu, što je prilično opasno, brojne se odlučuju da koriste metode koje su još štetnije za kožu - poput solarija, raznih krema i slično.
Posljednji proizvod iz linije za "sunčanje" je nazalni sprej za kojim su poludjele korisnice društvenih mreža širom svijeta.
Prema opisu proizvoda, uprskavanjem u nos, on obećava proizvodnju melanina u koži - uključujući i one sa znatno svjetlijom puti. Također, navode da je rezultat najvidljiviji kada se koža dodatno izloži suncu, a sprej je čini i tolerantijom na isto. Konačan rezultat je, ističu, polutrajna preplanulost koja postepeno blijedi, bez potrebe za struganjem.
Na TikToku oznaka #nasalspray sadrži preko 12 miliona pregleda, a brojne korisnice pokazale su da su ovaj sprej već odlučile isprobati.
@thezoereport Tanning nasal spray @hannahtayy #fyp #foryou #foryoupage ♬ mood - Trevor
Pa tako jedna od njih, pokazala je kako ušpricava sprej u nos, dok u pozadini govori kako bi "radije umrla preplanula, nego ružna".
Još dvije djevojke pokazale su kako isprobavaju sprej, snimivši i rezultat koji im je on dao, no mnogi su zaključili kako nije moguće da se rezultati vide tako brzo.
@meganpxige #fyp #foryou #foryoupage #tansproduction #nasalspray ♬ Body (Remix) [feat. ArrDee, E1 (3x3), ZT (3x3), Bugzy Malone, Buni, Fivio Foreign & Darkoo] - Tion Wayne & Russ Millions
Sudeći prema stranici Allure, neki od ovih proizvoda koštaju i do 200 dolara, i to bez da na sebi imaju mnogo informacija, iako su prilično štetni za kožu.
Šta treba znati o ovim sprejevima
"U Americi su nazalni sprejevi ili otopine za inhaliranje klasifikovani kao lijekovi što znači da moraju proći kroz postupak prijave novih lijekova kako bi se mogli legalno prodavati", rekla je biohemičarka Krupa Koestline.
Mnogi od sprejeva u sebi sadrže dihidroksi-metilkromonil palmitat, sastojak koji pomaže povećati proizvodnju melanina, no Uprava za hranu i lijekove (FDA) nije ga odobrila - što znači, da udisanje ovakvih sastojaka ne preporučuje niti jedan stručnjak.
"Nije dokazano kako je sigurno koristiti ove sastojke. Ne znamo ni da li su učinkoviti, a ako vam kažu da morate izaći na sunce kako bi se boja pojavila, onda vjerovatno samo tamnite kao i inače", rekla je dermatologinja Nancy Samolitis.
Svoje mišljenje podijelio je i rinolog Dr. R. Peter Manes koji je istakao koje su mane ovih proizvoda.
"Nazalno upotrebljavanje lijekova može utjecati na čulo mirisa, ali biti i toksično za cilije u nosu koje omogućuju nosu da normalno luče sluz", zaključio je on.