Melanom možete prepoznati po asimetriji, rubovima, promjeni boje, promjeru koji je veći od šest milimetara i načinu na koji se širi. Ukoliko primijetite da pjegica ima više nijansi smeđe boje i postaje veća od veličine gumice na olovci, posjetite ljekara što je prije moguće. Rana prevencija je ključna.
Također biste trebali jednom godišnje obavljati ljekarski pregled, jer se mogu pojaviti problematične pjegice koje nisu vidljive oku. Pjegice koje se konstantno ljušte ili krvare treba ukloniti stručna osoba. Osim melanoma, mogu se pojaviti i skvamozne ćelije koje također mogu uzrokovati karcinom.
Ukoliko pacijent jednostavno ne želi imati pjegice, preporučuje se njihovo skidanje IPL tretmanom laserom u ordinaciji ili korištenje četveropostotnog hidrokinona koji se kupuje na recept i koji može pomoći u "posvjetljivanju" kože.
Prema podacima Američke akademije za dermatologiju, ukoliko "izgorite" na suncu pet ili više puta u dobi od 15 do 20 godina, rizik za dobijanje melanoma se povećava za 80 posto. Nanosite kreme za sunčanje koje štite od UVA, UVB i infracrvenih zraka. One bi trebale sadržavati cinkov oksid i titanijev dioksid.