Maja Čengić Miralem nosila haljinu koju su sašili migranti iz Privremenog prihvatnog centra Ušivak
![Foto: I. L./Klix.ba](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_230815150.jpg?v=1)
Oni ovakve komade odjeće šiju uz pomoć bosanskohercegovačke dizajnerice Aleksandre Lovrić.
"Haljina je nastala krajem 2021. godine, kada je i nastao naš brend No Nation Fashion. On se razvijao u migrantskom kampu Ušivak. Haljina je premijerno bila prikazana na Njujorškoj sedmici mode. Izložili smo je zajedno s IFA Paris - Međunarodnom modnom akademijom i Univerzitetom u Kentu", rekla je Lovrić za Klix.ba.
Kroz njihov atelje, kako ga vole nazvati, je prošlo više od 450 korisnika. Oni su imali priliku naučiti ne samo da šiju nego i da se kreativno razvijaju.
![Foto: I. L./Klix.ba](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/230815150.1_xl.jpg?v=1730639445)
"Cilj je da oni pronađu svoj smiraj. Kreativnost razvija jednu vrstu terapije koja je njima zaista neophodna. Ova haljina predstavlja razvojni put osoba koje su u pokretu. Oni odlaze od svojih domova u nadi da mogu pronaći bolje sutra. Migracije ne nastaju samo zbog ratnih dešavanja nego i zbog klimatskih uslova, zlostavljanja itd. Ova haljina je njihovo konačno odredište u kojem su oni našli svoju svijetlu tačku i mjesto prebivališta gdje oni mogu izraziti svoju osobnost", objasnila je.
Lovrić je u ovaj projekt krenula puna entuzijazma. S migrantima je najprije šivala zaštitne maske i cekere, a onda su se posvetili kreiranju odjevnih komada. Zajedno rade već dvije godine.
"Od septembra počinjemo raditi na novoj kolekciji. Pripremamo i saradnju s jednom akademijom u Italiji. Pridružit će nam se mladi modni dizajneri koji će imati priliku učestvovati u izradi kolekcije No Nation Fashion. Uskoro ćemo kroz jedan program pokušati doprinijeti migrantima kako bi oni mogli u budućnosti ostati u ovoj zemlji", kazala je.