Pogrešne asocijacije
12

Namjera njemačke državne željeznice da voz nazove po Anne Frank izazvala kritike

Klix.ba
Namjera njemačke državne željeznice Deutsche Bahn da novi voz nazove po žrtvi holokausta Anne Frank našao se na udaru kritika, jer neki smatraju da je to neprikladno s obzirom na to da su nacisti koristili vozove za transport Jevreja u koncentracione logore tokom Drugog svjetskog rata.

Pomoćnik dekana Instituta za istraživanje holokausta na Univerzitetu Royal Holloway u Londonu Barry Langford nazvao je plan da se voz nazove po Anne Frank "dobronamjernim, ali pogrešnim". Naime, prethodnik Deutsche Bahna, državna željeznička kompanija Deutsche Reichsbahn, bila je zadužena za upravljanje deportacijom miliona Jevreja tokom Drugog svjetskog rata.

Njemačka konzervativna parlamentarka Iris Eberl napisala je na svom Twitter profilu da bi nazivanje voza po Anne Frank bilo "nepoštovanje".

Neki drugi su istakli da je, uprkos okrutnoj ironiji, ovaj plan imao za cilj da pomogne održati uspomenu na Anne Frank.

Fondacija Anne Frank nazvala je ovo "bolnom asocijacijom za ljude koji su pretrpjeli deportacije". Međutim, priznala je da ime Anne Frank nosi veliku simboličku moć te da je plan bio dobronamjeran.

Deutsche Bahn se izvinio zbog bilo kakve uvrede koju su eventualno prouzrokovali i rekli su da nisu namjeravali pogrešno predstaviti pamćenje i naslijeđe Anne Frank.

Druga imena na listi za nove vozove Deutsche Bahna su: tinejdžeri Hans i Sophie Scholl iz antinacističke grupe Bijele ruže, pjevačica Marlene Dietrich, politički filozofi Hannah Arendt i Karl Marx, kompozitor Ludwig van Beethoven i naučnik Albert Einstein.

Anna Frank je provela dvije godine krijući se s roditeljima, sestrom i drugim jevrejskim porodicama u udubljenju u očevom uredu u Amsterdamu. Tokom ovog vremena Anne je dokumentovala uspon nacističke partije i progon Jevreja u dnevniku koji je nazvala "Kitty", posthumno objavljenom pod nazivom "Dnevnik mlade djevojke". Anne i njena sestra su umrle u februaru 1945. godine u Bergen-Belsenu.