Neraskidiva veza Sarajeva i Trebevića: Planina koja je vremenom postala simbol grada
Kao i svaki kutak Sarajeva, tako i Trebević, koji se do 1.629 metara nadmorske visine prostire južno od Starog Grada, ima svoju priču. Trebević je zapravo park-šuma, zbog svoje blizine smatra se parkom grada, a Sarajevo je s Trebevićem posve jedinstven grad sa planinom koja počinje "rasti" iz centra.
Na njegovim obroncima su izgrađeni i čitavi dijelovi grada - Jarčedoli, Hrid, Bistrik, Širokača, Soukbunar i Vraca. Drugim riječima, moglo bi se reći da je Sarajevo u zagrljaju Trebevića dobilo i prirodno okruženje nadomak urbanog dijela grada.
O povezanosti glavnog grada BiH i ove, njemu najbliže planine moglo bi se mnogo govoriti.
Multikulturalnost Sarajeva i smjena brojnih imperija ostavile su trag i na razvoj Trebevića. Historija kaže da je upravo ozbiljniji razvoj ove planine počeo dolaskom Austro-Ugarske na vlast, uprkos pronalasku tragova prahistorijskog ilirskog naselja i izgrađenih mahala za vrijeme Osmanske vladavine.
Od tada Trebević počinje dobijati i svoju historijsku težinu pa se tako na njenim planinskim predjelima može pronaći najpoznatija Bistrička kula uz koju je dograđen i opservatorij, a u novijem vremenu sve više se radi na uređenju ovog područja za izletnike i planinare.
Ono po čemu je Trebević poznat je i bob-staza koja je 80-ih godina izgrađena u sklopu priprema za Zimske olimpijske igre, a na kojoj su tokom Olimpijade održana i takmičenja u bobu i sankanju. Upravo bob staza vječno je podsjetnik na nezaboravnu 1984. godinu kad je Sarajevo bilo s pravom centar svijeta.
Posebna prednost Trebevića je savršen pogled na glavni grad Bosne i Hercegovine, sve njegove vizure, kao i izdignutost iznad smoga koji zimi guši grad.
Sa sarajevskim mahalama na svojim padinama predstavlja jedinstven sklad urbanog i prirodnog, a kompletan prostor odlikuje velika bioraznolikost. Trebević je spas u vrelim ljetnim danima, jer njegovo zelenilo pruža duboki hlad, a zimi se za veoma kratko vrijeme može pobjeći na svjež zrak.
Stoga je Trebević mnogima poželjna destinacija i za život, jer uz sve sadržaje i prirodno okruženje nudi novi koncept življenja.
Posebna je atrakcija Trebevićka žičara, koja je sagrađena 1959., a zatim ponovo obnovljena 2018. godine. Upravo njenom obnovom, Trebević, ionako omiljeno izletište Sarajlija i svih njegovih gostiju, postao je još više posjećen, a svim ratnim generacijama ona ima i posebnu sentimentalnu vrijednost.
Sada svi posjetioci ponovo mogu uživati u prelijepom pejzažu u vožnji žičarom koja traje nekoliko minuta, a iz koje se kao na dlanu mogu pregledati sve atrakcije ovog područja.
Uz nju je pri kraju i obnova popularnog Vidikovca, koji je njena dolazna stanica, ali i ponovo postaje restoran s najljepšim pogledom na Sarajevo i ostale planine koje ga okružuju.
Osim žičare, djelimično je obnovljena i bob-staza, međutim, sve češća izgradnja objekata, poput restorana, bungalova, hotela, ali i drugih kompleksa s brojnim rekreativnim sadržajima, ovo područje pretvaraju u pravu turističku atrakciju.
Prema svemu navedenom, Trebević je za Sarajevo i njegove građane značajan s više aspekata.
Ova prirodna banja nalazi se na 1.629 metara nadmorske visine, a s nje se pruža prelijep pogled na Sarajevo iz čijeg centra turisti, ali i stanovnici često "bježe" zimi od smoga kako bi oporavili pluća.
Velika prednost Trebevića je što je planina koja se nalazi nadomak centra grada, iz kojeg se automobilom može stići za samo nekoliko minuta vožnje.
Brojni su mogući načini rekracije i zabave, od ugodnih šetnji kroz borovu šumu, do hikinga na vrh Sofe, nekoliko planinarskih domova, rollkosteri, zološki vrtovi, restorani, hoteli sa wellness sadržajima, sankališta, klizališta, pijaca, jezera, ziplajnovi, adernalin parkovi, sportski tereni, vožnje balonom...
Za one koji ne znaju, iz centra grada se do Trebevića može doći kroz mahale na lijevoj strani Miljacke ili preko Vraca, kao i obnovljenom Trebevićkom žičarom koja iz bistričke kule Hrvatin vozi svaki dan do ove planine u srcu Sarajeva.
A koliko Trebević znači Sarajevu najbolje govori njegova prisutnost u popularnoj kulturi. Trebeviću su opjevali Kemal Monteno, Halid Bešlić, Safet Isović, Toma Zdravković, Zdravko Čolić, ..., dočaravali ga slikari, na njemu i o njemu uzdisali pjesnici.