Evoke donosi pet savjeta kako što efikasnije izbjeći ovu neugodnu pojavu.
Vježbajte redovno
Vjerovali ili ne, redovne fizičke aktivnosti će vam pomoći da negativne efekte alkohola osjetite što manje. Studije su pokazale da aktivnosti kao što su brzo hodanje ili trčanje stimuliraju stvaranje novih ćelija mozga i da ponovo uspostavljaju normalan rad tijela. Također, vrlo je bitno kazati da trebate uvijek piti odgovorno.
Jedite prije nego što krenete vani
Ako pristojno objedujete prije nego što krenete vani, rad želuca će vam biti normalan i usporit će apsorpciju alkohola. Pun stomak će spriječiti da se brzo napijete pa ćete racionalnije donositi odluke i u vezi s tim šta pijete, čime ćete sami utjecati na to hoćete li imati glavobolju narednog dana ili ne.
Neka pića brže izazivaju mamurluk od drugih
Jednostavno, postoje pića koja će prije dovesti do mamurluka od nekih drugih, a u taj red spadaju alkoholna pića koja u sebi sadrže veću koncentraciju kongenera. To su nečistoće u alkoholu koje se javljaju tokom procesa fermentacije i tijelo se bori da bi ih prihvatilo. Primjerice, vodka i džin su pića koja sadrže dosta manje kongenera od tamnijih alkoholnih napitaka kao što su vino ili viski.
Čaša alkoholnog pića, čaša vode
Pokušajte uz svako alkoholno piće naručiti i čašu vode koju ćete piti paralelno s alkoholom. Bit ćete iznenađeni koliko će vam tijelo biti zasićeno alkoholom i mnogo lakše ćete prestati.
Voda prije spavanja
Ako ste ipak pretjerali s alkoholom i ako se ne sjećate da li ste uz svaku čašu pića popili i jednu čašu vode, uzmite vodu bar prije polaska na počinak.