Povodom Međunarodnog dana lešinara: Trovanje je jedan od najčešćih uzroka stradanja ovih ptica
Povodom Međunarodnog dana lešinara Ornitološko društvo "Naše ptice" posebno naglašava na opasnost koju trovanje predstavlja za sve životinje, a ne samo ptice.
Upotreba otrovnih mamaca u prirodi je jedna od najčešće korištenih metoda za uništavanje štetočina, a istovremeno i jedna od najznačajnijih prijetnji biodiverzitetu. Nezakonita upotreba otrovnih supstanci smatra se jednim od vodećih uzroka smanjenja brojnosti različitih vrsta ptica, a posebno lešinara, koji se prvenstveno hrane uginulim životinjama.
Visoka smrtnost, koja je posljedica zloupotrebe otrova, može ozbiljno utjecati na status ranjivih vrsta, uključujući i one zaštićene državnim zakonima ili međunarodnim direktivama. Otrovni mamci najčešće se koriste za uništavanje predatora (vuk, medvjed, šakal, lisica) koji mogu nanijeti štete u poljoprivredi, stočarstvu i lovstvu.
Zbog ove prakse njihove populacije su ugrožene nacionalno i regionalno. Neselektivna upotreba mamaca predstavlja rizik i za druge divlje i domaće životinje (stočarske i lovačke pse), kućne ljubimce, ali i za ljudsko zdravlje, sa potencijalnim fatalnim posljedicama.
Trovanje životinja je krivično djelo koje može biti kažnjeno i kaznom zatvora. U Bosni i Hercegovini je iskazan problem u vidu malog broja prijavljenih slučajeva trovanja, kao i nemogućnošću toksikološke analize prikupljenih uzoraka.
Uključite se u aktivnosti prijavljivanja otrovanih životinja kako bi spriječili da se dati proces razvija nekažnjeno.
Procedura prijavljivanja slučajeva trovanja je sljedeća:
- Federacija BiH "Procedure prijavljivanja trovanja divljih životinja inspekcijskim organima su uniformne, tako da se mogu prijaviti pismeno (anonimno ili sa potpisom prijavitelja) ili putem e-maila, odnosno telefonom na broj 033 226 644."
- Republika Srpska "U slučaju pronalaska uginule životinje, vlasnik ili lice koji je pronašao leš dužan je da o tome obavijesti nadležnu veterinarsku organizaciju, a ona veterinarsku inspekciju koja šalje leš uginule životinje na obdukciju i dodatne analize."