lifestyle
147

Profesor dr. Feđa Omeragić, specijalista ginekologije i akušerstva: Šta je Endometrioza

Profesor dr. Feđa Omeragić, specijalista ginekologije i akušerstva
Profesor dr. Feđa Omeragić, specijalista ginekologije i akušerstva
Unutrašnjost materice je prekrivena sluznicom koja se naziva "endometrium".

Ova sluznica se tokom menstruacijskog ciklus mijenja, tj. prolazi kroz faze prateći hormonska zbivanja - proliferiše, transformiše, propada, ljušti i odbacuje tokom menstrualnog krvarenja, a potom, iz preostalog sloja ćelija (bazalni sloj) ponovo raste, proliferiše , itd iz ciklusa u ciklus. Endometrioza podrazumjeva stanje postojanja aktivnog i potpuno funkcionalnog endometrijuma na mjestu izvan materične šupljine.

Takav endometrijum se nalazi najčešće na organima male karlice, npr. na površini materice, jovoda, na jajniku, ali i na crijevima, mokraćnom mjehuru, ilii izvan trbušne duplje, npr. na pleuri, pa čak, iako ekstremno rijetko, i na kičmenoj moždini, u spinalnom kalu, na nervima. Endometrijum se može naći i i na površini tijela kao npr. na perineumu, stidnim usnama, koži udaljenih dijelova tijela, itd.

Postoji nekoliko teorija o nastanku endometrioze ali se svi slažu da je teorija diseminacije endometrijuma iz materice načešći način nastanka oboljenja.

Veoma karkteristična je endometrioza u dubini tkiva, pri čemu se stvaruju endometriotične ciste. Inače, endometriotične ciste najčešće nastaju na jajniku (endometriom), ali se mogu pojaviti i na drugim lokacijama. Nastaju kao posljedica cikličnog nakupljanja krvi tokom menstrualnog krvarenja iz ektopičnog endometrijuma unutar tkiva, što dovodi do toga da se prostor (šupljina) ciste vremenom povećava i može dostići veličinu od 10 i više centimetara.

Nakupljena krv ima izgled guste, smeđe-crne, katranaste, tekućine pa otud naziv ovih cisti "čokoladne" ili "ter- ciste" (terr-katran).

Simptomatologija endometrioze je šarolika i u mnogome zavisi od mjesta na kojem se nalazi, veličine, te od vrste tkiva na kojem se nalazi i dubine prodora u to tkivo.

Kod endometrioze u maloj karlici, bol donjeg dijela trbuha je najčešći simptom. Javlja se neposredno pred menstrualno krvarenje, pojačava se u toku njega, a sa završetkom krvarenja prestaje. Sa svakim narednim ciklusom, bol se pojačava (zbog nakupljanja sve veće količine krvi i rastezanja tkiva). Bol može biti veoma jak, ali ponekad, mada rijetko, bol može biti i blag ali stalan, sa širemnjem postranično, u leđa ili niz noge.

Drugi najčešći simptom endometrioze je nepravilno krvarenje.
Već je rečeno da se endometrioza može nalaziti na bilo kojem dijelu tijela i da je simptomatologija usko vezana za lokaciju. Na primjer, ako endometrioza zahvata gastrointestinalni trakt, može postojati krv u stolici; ukoliko se endometroično žarište nalazi na plućima - krv u ispljuvku nakon kašljanja; ako je na urinarnom traktu moguća je pojava krvi u mokraći.

Simptomi endometrioze su najčešće ciklički:

  • bol – hroničan karlični 95%

  • bolne menstruacije (dismenoreje) 95%

  • umor, iscrpljenost 87%

  • bolni snošaj (dispareunija) 64%

  • bolovi prilikom pokreta crijeva, kod stolice (dyschezia) 80%

  • obilne menstruacije, krvarenja 65%

  • bolna ovulacija 50%

  • nadutost 70-80%

  • neplodnost 20-30%

  • mučnine, glavobolje 50-60%.

Dijagnostika

Najčežće se radi o mladim pacijenticama između 25-30 godina, i koje se javljaju ginekologu radi bola u maloj karlici, najčešće vezanog za menstrualno krvarenje, ali nekada i konstanstantnog bola sa širenjem u krsta, te bolanog snošaja. Kod endometrioze na vanjskoj površini tijela i na vanjskim genitalijama, postojanje lako uočljivih endometriotičnih žarišta omogućava postavljanje dijagnoze. U dijagnostici, veliki značaj imaju ultrazvuk, kompjuterizovana tomografija i magnetna rezonanca (CT, MRI). Najveći dijagnostički uspjeh postiže se primjenom laparoskopske hirurgije.

Terapija

Terapijski postupak kod endometrioze najprije zavisi od mjesta na kojem se žarište nalazi, od njegove veličine, od brojnosti žarišta, te pratećih pojava kao što je na primjer postojanje priraslica. Klasična terapija podrazumjeva hiruško i hormonsko liječenje. Osnovni princip u hiruškom liječenju u hiruškom liječenju endometrioze jeste uklanjanje endometritičnog žarišta.
Hormonsko liječenje ima za cilj atrofiju endometrijuma (Oralni hormonski kontraceptivi, Gestageni GnRH).

Ovi lijekovi nemaju veći uticaj na već stvorene ovarijske ciste, te se primjenjuju kao nastavak hiruškoj terapiji. Kombinacija hiruške i medikamentozne terapije ima najbolji učinak, ali su i pojedinačno i zasebno praćeni i određenim neželjenim efektima i posljedicama.

Osim toga, jedan veći broj pacijentica se i nakon hiruške terapije i dalje žali na ublaženu ili istu simptomatologiju, dok druge pacijentice teško podnose hromosnku i antihormonsku terapiju.

Zbog toga se nameće pitanje novog pristupa u liječenju koje bi uključilo efikasne, a neškodljive lijekove, odnosnono dodatke prehrani.

Kao alternativa se nameću preparati koji svoje dejstvo baziraju na kombinaciji supresije proliferacije endometrijuma, antiinflamacijskog učinka i antioksidacijskog efekta, a koji se mogu primjenjivati samostalno ili uz neki od pomenutih vidova liječenja. Takav preparat je LEKOLID.

Lekolid je prirodan proizvod, dodatak ishrani, sa patentiranom aktivnom tehnologijom za terapiju endometrioze. Ima trostruki efekat na bol djelujući na proliferaciju, inflamaciju i oksidativni stres. Kliničke studije na samom proizvodu su pokazale da nema neželjenih efekata, nema toksičnosti čak ni u visokim dozama.

  • Njegove komponente deluju sinergistički na
    simptomatologiju bolesti

  • ENDOBASP® tehnologija obezbeđuje efikasnu apsorpciju i bioraspoloživost supstanci koje se
    normalno ne apsorbuju (ECSIN studija)

  • Po potrebi se može kombinovati sa kontraceptivima ili hormonima

  • U kombinaciji sa antinflamatornim lekovima, smanjuje količinu antiinflamatornih lekova koji se uobičajeno koriste za terapiju endometrioze

  • Može da se koristi i nakon hirurškog zahvata

  • Do sada nisu prijavljeni neželjeni efekti, nema interakcija sa drugim ljekovima i nema ograničenja u upotrebi

Lekolid

Sastav: Kurkuma, Kvercetin, N- Acetilcistein

  • Anti -Inflamatorna aktivnost

  • Redukcija rasta i proliferacije tkiva endometrijuma

  • Anti oksidantno dejstvo