Avantura putovanja bez novca tokom pandemije: Nico i Krystal posjetili i BiH, očarani Mostarom
Posljednju godinu rijetko ko se usudi putovati, zbog straha od zaraze koronavirusom, ali i zbog procedura koje uključuju testiranje na virus, karantine i dr. Također, putovanja su ograničena lockdownom i epidemiološkim mjerama koje se razlikuju u državama.
Dvadesetdvogodišnjak iz Hamburga je djevojku Krystal Brodie iz Australije upoznao upravo preko Couchsurfinga, kada ju je ugostio u svom domu.
Nakon jednog mjeseca međusobnog poznavanja Koch je odlučio otkazati stan i posao da bi mogao zajedno s Krystal putovati od 1. januara 2021. godine.
"Oboje smo putovali sami. Krystal je putovala godinu po Novom Zelandu, a zatim više od godinu u Evropi, prije nego što smo se sreli u Couchsurfingu. Bio sam domaćin njoj i još dvojici putnika. Krystal je na svojim putovanjima vidjela mnogo više, jer je ostala duže i stopirala", kaže mladić.
Cilj mu je posjetiti što više zemalja svijeta te svoj odmor iskoristi putujući. Opisujući svoja putovanja, ističe da bira daleke destinacije i ostaje od jednu do dvije sedmice.
"Ponekad sam putovao s prijateljima, kad sam išao u ratne zone kao što su Irak i Južni Sudan, gdje niko nije želio ići sa mnom, išao sam sam. Međutim, nisam nikad putovao kao sada s Krystal. Dosad bih se uvijek ukrcao na avion, odletio na destinaciju i istraživao je. Bio sam u više zemalja od Krystal, ali ona ih je bolje upoznala", pojašnjava.
Put oko svijeta bez novca je izazovan, a tokom pandemije još izazovniji. Mladi par do sada je bio u Hrvatskoj, BiH, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, a trenutno se nalaze u Istanbulu, turskom gradu na dva kontinenta.
U našoj zemlji boravili su sedmicu, a nažalost, tokom boravka ih vrijeme nije poslužilo.
"Iako je vrijeme bilo stvarno loše, BiH ostaje u lijepim sjećanjima! Pored nekih problema pri ulasku u zemlje, koji su brzo riješeni, imali smo nevjerovatne domaćine i osjećali smo se super dobrodošlo među ljude u zemlji. Tako da, naša se sjećanja temelje na dobroti ljudi, ali i Starom mostu u Mostaru. Zapazili smo rupe na kućama, što je nažalost dio historije te lijepe zemlje", kazao je Nico, koji je oduševljen i impresivnim krajolikom.
Nico naglašava da ovom avanturom žele pokazati da svi mogu putovati čak i bez novca, ali i pokazati da bacanje hrane predstavlja veliki problem na svijetu. Zbog toga su odlučili preko Instagram profila "kangaroo_in_lederhosen's" ukazati ljudima na ovaj problem, ali i putnicima vratiti nadu.
"Ako vam ne treba nikakva udobnost, putovanje postaje jeftinije. Uz korištenje šatora, troškovi smještaja lako se spuštaju na nulu, a onda smo samo pomislili 'zašto ne napraviti izazov', putovati bez budžeta. Držali smo se izazova, čak i kada nam je trebao kabl za kameru, nismo ga mogli kupiti. Također, divan je osjećaj putovati svijetom i ne trošiti ništa. Ovo je zaista jedno niskobudžetno putovanje", pojasnio je.
Njihovo putovanje temelji se na autostopu za prijevoz između odredišta, pa na ulici ponekad čekaju i po nekoliko sati da bi ih neko povezao.
"Gdje ćemo spavati ovisi o mnogim stvarima, dok se krećemo ne možemo znati gdje spavamo na početku dana. Ponekad imamo na umu grad do kojeg želimo doći, jer imamo domaćina u Couchsurfingu, a onda se trudimo stići tamo, što nije 100 posto sigurno. Većinu vremena to ovisi o tome što se dogodilo tokom dana. Uvijek imamo šator sa sobom, pa kad ne nađemo ništa za boravak, uvijek možemo pronaći mjesto za kampiranje", navodi Niko, dodajući da ponekad dobiju ponudu da prespavaju kod osobe koja ih vozi.
Nastavlja o hrani koju jedu tokom putovanja, kako kaže, jedu što nađu od namirnica u otpadu.
"Ono što nađemo u otpadu skuhamo ili jedemo tako. Nedavno smo počeli tražiti stari hljeb u pekarama, koji je zapravo još uvijek dobar, pa sve češće jedemo hljeb", dodaje.
"Sada smo u Istanbulu, konačno u Aziji! Putovat ćemo neko vrijeme po Turskoj, jer se čini da su granice u ovom trenutku zatvorene, što se nadamo da će se uskoro promijeniti. Planiramo dalje posjetiti Iran, a zatim preko Pakistana u doći u Indiju. Međutim, sve ovisi o granicama, možda odemo i u Gruziju, Rusiju, Kazahstan, pa u Iran", dodaje.
S obzirom na pandemiju, zanimalo nas je koliko je kompliciran proces putovanja, a Nico je pojasnio da se po potrebi testiraju.
"Mislimo da bi u normalna vremena bilo lakše, barem što se tiče granica. U zemljama koje posjećujemo još uvijek ima puno ljudi koji nam pomažu i vode nas sa sobom. Testiramo se kada je to potrebno, jer su to uvijek troškovi, a mi želimo potrošiti što manje", kaže on i ističe da se ne bi voljeli zaraziti koronom kao vjerovatno svi, ali na ovom putovanju minimizirali su svoje kontakte s ljudima do nivoa na kojem se osjećaju sigurno.