Crnomorska obala
0

Bugarske pješčane plaže su neistraženi dragulj istočnog dijela Balkana

N. O.
Albena plaža u blizini grada Balchika (Foto: Shutterstock)
Albena plaža u blizini grada Balchika (Foto: Shutterstock)
Iako netipična destinacija za ljetni odmor stanovnika naše države, istočna strana Balkana i 354 kilometra Bugarske obale obiluju prelijepim pješčanim plažama i gradovima koji ljepotom mogu parirati puno poznatijim destinacijama na Mediteranu.

Stanovnici Bosne i Hercegovine, ali i drugih država Zapadnog Balkana, kada razmišljaju o ljetnim odmorima i putovanjima na more, najčešće biraju obale Jadranskog mora ili Mediterana uopće. Rijetko ko će pomisliti na Crno more, a mnogi zapravo i ne znaju kakve destinacije krije tamošnja obala.

Rumunija i Bugarska čine istočnu stranu Balkana, koja je sasvim zanemarena i nalazi se u sjeni turskih gradova koji izlaze na Crno more. Međutim, daleko od toga da nemaju ništa ponuditi.

Počev od Bugarske, u nastavku donosimo nekoliko najpoznatijih plaža i priobalnih gradova koji nude sve što je potrebno za tradicionalan ljetni odmor.

U zavisnosti od lokacije, pojedina mjesta obiluju historijskim građevinama različitih arhitektonskih stilova, nude hotele i odmarališta, predivne pješčane i šljunčane plaže, tiha mjesta pogodna za porodice, ali i ona koja njeguju noćni život za mlađu populaciju.

Također, važno je spomenuti da turistički portali ovu destinaciju najčešće ocjenjuju kao cjenovno prihvatljivu i jednu od najjeftinijih u Evropi.

Varna

Varna je lučki grad, a Tripadvisor ga preporučuje kao obaveznu destinaciju prilikom posjete Bugarskoj. Grad je pun širokih avenija, naslijeđa iz bugarskih komunističkih godina i fasada zgrada koje slijede arhitektonske stilove uvezene iz Zapadne Evrope.

Jedno od vodećih bugarskih crnomorskih odmarališta Varna se naziva i "crnomorskom prijestolnicom" kako zbog kulturnog tako i zbog ekonomskog značaja. Danas se njegova moderna luka, željeznička stanica i međunarodni aerodrom povezuju s više od 35 zemalja i 100 gradova širom svijeta.

Turisti u ovaj grad uglavnom dolaze iz susjednih zemalja poput Rumunije, udaljene samo nekoliko kilometara, ali i Ukrajine i Moldavije te Turske, a nešto rijeđe iz ostalih država Balkana.

Plaža Golden Sands (Foto: Instagram)
Plaža Golden Sands (Foto: Instagram)

Grad također ima plažu s crnim pijeskom dužine više od 3 kilometra, prepunu barova i terasa.

Međutim, najpoznatija plaža Varne je ipak Golden Sands (Zlatni Pyasatci) dužine 4 kilometra, koju preferiraju kako turisti tako i lokalno stanovništvo, iako je od centra udaljena 15 kilometara.

Byala

Byala je gradić na otprilike pola puta između većih priobalnih gradova Varne i Burgasa. Nevjerovatno je slikovit i miran primorski grad koji nema pretjerano mnogo događanja, ali upravo to čini veliki dio njegovog šarma.

Plaža Byala (Foto: Instagram)
Plaža Byala (Foto: Instagram)

Vode u Byali su među onim najsjajnijih tirkizno-plavih boja, s mekim pijeskom i blagim valovima. Preporučuje se za porodične odmore, posebno s manjom djecom. U blizini se nalazi i Karadere, jedna od posljednjih divljih plaža u Bugarskoj s pješčanim dinama, kao i slatkovodnim močvarama.

Sozopol

Sozopol je dobro očuvani stari grad s prekrasnom arhitekturom i jedan od najstarijih gradova na obali Crnog mora i istovremeno najstariji bugarski grad. Grci su ga osnovali još u 7. stoljeću prije nove ere.

Stari grad Sozopol (Foto: Instagram)
Stari grad Sozopol (Foto: Instagram)

Današnji Sozopol je središte bugarskog morskog turizma. Zahvaljujući impresivnoj arhitekturi i arheologiji, raznovrsnom kulturnom programu, izvrsnim hotelskim sadržajima i modernoj turističkoj infrastrukturi, grad svake godine primi stotine hiljada turista.

Prepoznatljiv je po Apollonia Art and Film Festivalu, manifestaciji koja se održava svake godine početkom septembra.

Plaža Harmanite, Sozopol (Foto: Instagram)
Plaža Harmanite, Sozopol (Foto: Instagram)

Plaža Harmanite u Sozopolu je jedna od najljepših i najposjećenijih, ima obilježje Plave zastave, a preferiraju je porodice s djecom, jer je voda mirna i ne toliko duboka.

Uz mnoštvo hotela i restorana koji je okružuju, plaža često postaje pretrpana u sezoni.

Balchik

Balchik bi se mogao opisati kao mali i ljupki priobalni gradić. Iako ga mnogi ljudi doživljavaju kao idilično mjesto za uživanje u odmoru, lokalno stanovništvo strahuje da bi se uskoro mogao pretvoriti u središte masovne ljetne zabave.

Posljednjih godina izgrađeno je desetine novih kuća i ljetnih apartmana, što je poboljšalo turizam.

Grad Balchik (Foto: Instagram)
Grad Balchik (Foto: Instagram)

Baš kao i većina drugih odmarališta na plaži u Bugarskoj, i Balchik ima svoju plažu na kojoj možete uživati u ljetnim danima. Najveća plaža je "Centralna plaža" i nalazi se na periferiji grada, odmah nakon terminala gradske luke.

Grad je prepoznatljiv po palači koja nosi ime grada, a koju je zahvaljujući posebnom šarmu lokacije tu sagradila rumunska kraljica Marija. Palaču jedinstvene arhitekture, koja kombinuje simbole različitih religija, pa čak i munaru, okružuje više od 65.000 metara kvadratnih koji su prekriveni zelenim vrtovima.

Marija, supruga rumunskog kralja Ferdinanda I, posjetila je Balchik 1921. godine i odlučila da tu sagradi ljetnu rezidenciju naredivši da se vinogradi, vrtovi i vodenice lokalnih građana kupe kako bi se mogla izgraditi palača.
Balchik palača (Foto: Instagram)
Balchik palača (Foto: Instagram)

Balkanski i osmanski motivi korišteni su u izgradnji palače koju su dizajnirali italijanski arhitekti. Ekstravagantna munara glavne zgrade koegzistira s kršćanskom kapelom, savršeno ilustrirajući kraljicin interes za teologiju i jedinstvenu religiju Bahai.