Cirih i Pariz više nisu najskuplji gradovi za život, došlo je do velike promjene
Izraelski grad se popeo za pet mjesta u proteklih 12 mjeseci kako bi oduzeo neželjenu titulu prošlogodišnjim zajedničkim pobjednicima Parizu, Hong Kongu i Cirihu, prema autoritativnom sistemu rangiranja koji je sastavila Economist Intelligence Unit (EIU).
Pariz je danas na drugom mjestu zajedno sa Singapurom, dok Cirih i Hong Kong čine ostatak prvih pet. New York je bio šesti, Ženeva je na sedmom mjestu, a Kopenhagen, Los Angeles i Osaka zaokružuju Top 10, prenosi The Guardian.
London se popeo za tri mjesta i sada je 17. na godišnjoj ljestvici, a Sidney 14., dok je Melburn 16.
Napredovanje Tel Aviva na tabeli je djelimično bilo posljedica jačine nacionalne valute šekela u odnosu na dolar, kao i povećanja cijena prijevoza i namirnica.
Bio je drugi najskuplji grad po alkoholu i prijevozu te peti po ličnoj njezi i šesti po rekreaciji. Zauzeo je gornju trećinu u svih 10 glavnih kategorija potrošnje EIU-a svojim.
Dislokacija globalne ekonomije koja se oporavlja od utjecaja stop-start karantina uzrokovanih pandemijom ove godine odigrala je veliku ulogu u promjeni skale.
Poskupljenje benzina od 46 posto doprinijelo je tome da je inflacija u SAD-u u oktobru skočila na 6,2 posto.
Cijene energije i hrane su u nekim zemljama skočile zahvaljujući ograničenjima trgovine, nedostatku radne snage i stalnim uskim grlima u lancu snabdijevanja. Prosječna cijena litra bezolovnog benzina porasla je za 21 posto, pokazalo je istraživanje.
Podaci o 50.000 vrsta robe i usluga u 173 grada prikupljeni su u augustu i septembru kako su cijene prijevoza i robe porasle. Cijene su u prosjeku porasle 3,5 posto u lokalnoj valuti – što je najveća stopa inflacije u posljednjih pet godina. Istraživanje uključuje troškove najma, ali ne uzima u obzir cijene nekretnina.
Ove godine listi je dodato četrdeset novih gradova. Glavni grad Škotske Edinburg zauzeo je 27. mjesto u rangu s gradovima s visokim troškovima života kao što su Auckland i Minneapolis. Još dva nova grada – Stuttgart i San Diego – također su ušla u Top 50.
Rim je zabilježio najveći pad jer je pao za 16 mjesta na 48, uz posebno nagli pad cijena namirnica i odjeće. Bangkok i Lima su bili drugi najveći pokretači sa značajnim padom u svim kategorijama.
Teheran je bio najveći "penjač" nakon što je skočio za 50 mjesta na 29. mjesto zahvaljujući kontinuiranim ograničenjima ponude, nestašicama robe i rastućim cijenama uvoza nakon ponovnog uvođenja američkih sankcija.
Damask je rangiran kao najjeftiniji grad na svijetu za život, a slijede ga Tripoli u Libiji i Taškent, glavni grad Uzbekistana.
Prosječna inflacija ne uključuje četiri grada s izuzetno visokim stopama: Karakas, Damask, Buenos Aires i Teheran.