Kaursko groblje
141

Idilična slika Bjelašnice: Kameni spavači suncem okupani i snijegom prekriveni prkose vremenu

N. C.
Foto: I. Š./Klix.ba
(Foto: I. Š./Klix.ba)
Suncem okupani i snijegom prekriveni kameni spavači na Bjelašnici prkose vremenu, podsječajući savremenika na njihovu prolaznost. Na Prečanskom polju kod Trnova prostire se nekropolo stećaka poznatija kao Kaursko groblje.

Kameni spavači, kako ih je nazvao Mak Dizdar, su srednjovjekovni nadgrobni spomenici koji predstavljaju zajedničku kulturnu baštinu naroda Bosne i Hercegovine i jednu od najvećih misterija ovih prostora.

Stećci su veoma značajni za bolje razumijevanje naše prošlosti i mogu biti svojevrsna škola za budućnost. Dostignuća u historiografiji pokazuju da su pod kamene monolite ukopavani ljudi različitih konfesija – pripadnici Crkve bosanske, katolici i pravoslavci. Dakle, radilo se o spomenicima koji su bili općeprihvaćeni među vjerski raznolikim stanovništvom i time predstavljaju autentično kulturno obilježje jedne zemlje i njenog podneblja.

Nekropola stećaka u Prečanima može se datirati u 14. i 15. stoljeće. Stećci su klesani su u obližnjem kamenolomu, na lokalitetu Gradina. Nekropola se sastoji od 184 stećka, od toga devet sljemenjaka i 175 sanduka. Ukrašeno je dvadeset primjeraka različim motivima i ornamentima: razne vrpe, motivi štita, rozete, ljudske figure, križevi... Stećci su dobro klesani, ali su zbog vremenskih prilika, obilnih padavina i vjetra ispucali.

Ranije je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika donijla je odluku, kojom se historijsko područje - nekropola sa stežcima Kaursko groblje u Prečanima - općina Trnovo - proglašava nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Također, UNESCO je na listu svjetske baštine uvrstio stećke 15. jula 2016. godine. Na listi nazvanoj Stećci, srednjovjekovni nadgrobni spomenici, nalazi se 30 nekropola, od kojih su 22 u BiH, po tri na području Srbije i Crne Gore te dvije u Hrvatskoj.