Za lakše prilagođavanje
8

Kako ublažiti simptome jet laga: Pratite sljedeće savjete

N. O.
Foto: Shutterstock/Klix.ba
Foto: Shutterstock/Klix.ba
Jet lag se javlja kada putujete kroz vremenske zone i uobičajeni ritam vašeg tijela je neusklađen. Vaše će se tijelo s vremenom prilagoditi novoj vremenskoj zoni, ali postoje načini na koje možete smanjiti simptome jet laga.

Premda će se vaše tijelo s vremenom prilagoditi novoj vremenskoj zoni, ako ste na kratkom putovanju ili se od vas traži da brzo nakon leta budete vrlo funkcionalni, postoje savjeti koji vam mogu pomoći.

Prilagodite se novoj zoni

Kada stignete na odredište, ažurirajte sve na novu vremensku zonu što je prije moguće. Vaši uređaji će vjerovatno automatski ažurirati satove, ali ako imate ručno postavljen sat, postavite ih na novo vrijeme čim krenete.

Imat ćete problema na odredištu ako nastavite jesti i spavati prema staroj vremenskoj zoni. Jedite obroke i idite spavati prema vremenu na odredištu. Ovo je posebno važno ako se vaša nova vremenska zona razlikuje od stare više od tri sata.

Vrijeme spavanja

Pobrinite se da spavate kada je to najprikladnije za vaš novi raspored. Vaš let može biti tokom noći na vašem odredištu, stoga pokušajte odspavati dok ste u zraku. Također biste trebali izbjegavati potrebu za drijemanjem kada stignete ako je dan. To kasnije može otežati spavanje. Ako baš morate drijemati, pokušajte spavati ne duže od 15 do 20 minuta.

Pijte vodu

Putovanje na velike udaljenosti može uzrokovati dehidraciju. Pravilna hidratacija može pomoći u upravljanju simptomima jet laga i umorom od putovanja, ali potrebno je više istraživanja. Bez obzira na to, važno je ostati hidriran. Ponesite praznu bocu vode kroz osiguranje aerodroma i napunite je kad ste na terminalu. Također možete kupiti vodu na terminalu ili je zatražiti tokom leta.

Jedite manje obroke

Preporučuje se da jedete manje obroke kako biste izbjegli bolove u želucu i druge želučane probleme, koji mogu biti simptomi jet laga.

Izlažite se svjetlu

Izlazak vani na sunce u pravo vrijeme može probuditi vaše tijelo i smanjiti otpuštanje hormona melatonina koji vas čini pospanima. Izbjegavajte drijemanje prvog dana pri slijetanju u drugu zonu. Nakon prvog dana, izlaganje jutarnjem svjetlu pomoći će vam da se brže prilagodite novoj vremenskoj zoni.

Unos kofeina

Konzumacija kofeina neće izliječiti jet lag, ali može biti alat koji će vam pomoći da ostanete budni i fokusirani tijekom dana. Jedno istraživanje je pokazalo da 300 mg kofeina sa polaganim otpuštanjem povećava budnost kod onih koji putuju u udaljene vremenske zone. Pokušajte smanjiti ili eliminirati kofein popodne i navečer. Možda ćete imati poteškoća sa spavanjem zbog kombinacije previše kofeina i jet laga.

Neka vaš prostor za spavanje bude udoban

Pobrinite se da vam raspored spavanja omogućuje pravilan san. Evo šta vam sve može pomoći: provjerite termostat u svojoj sobi, pobrinite se da telefoni ili satovi u sobi ne zvone, ako spavate s uređajem za bijeli šum ili ventilatorom, pokušajte pronaći nešto prijenosno što može putovati s vama, ponesite poznate stvari, poput omiljene deke da lakše zaspite.

Pokušajte s melatoninom

Vaše tijelo prirodno proizvodi melatonin da izazove pospanost, ali dostupan je i kao dodatak. Možda ćete htjeti uzeti u obzir melatonin kako biste svom tijelu pomogli da postane ili ostane pospano na putovanjima gdje mijenjate vremenske zone.