Putovanja
0

Pet potcijenjenih zemalja koje bi trebale biti vaša sljedeća turistička destinacija

Klix.ba
Portal Mashable objavio je pet zemalja koje kriju pravo blago i bogate se kulturno-historijskim naslijeđem, ali nisu toliko popularne u turističkim ponudama agencija. Radnici iz segmenta turizma tvrde kako su upravo ove destinacije najatraktivnije jer si "nedirnute".

"Kada odete negdje gdje niko ne ide u posjetu dobijete autentično iskustvo. Imat ćete bolju šansu da upoznate lokalno stanovništvo, razgovarate s njima i naučite o njihovim kulturama", rekao je osnivač i urednik portala TheExpeditioner.com.

Farski otoci

Arhipelag je smješten na pola puta između Islanda i Norveške te je mjesto održavanja brojnih muzičkih festivala na kojem učestvuju i domaći i strani umjetnici. Sastoje se od 18 otoka. Nebitno je na koji otok ćete putovati, svaki ima nešto posebno da ponudi. U luci Torshavn turiste dočeka zelena trava, obojeni ribarski čamci i službena bijela zastava sa križom crvene i plave boje. Ova luka je ujedno i glavni grad arhipelaga. Na sjeveroistoku se nalazi se grupa od šest otoka na kojima možete uživati u prirodi i domaćim ovcama, na jugu u prelijepim plažama i umjetničkoj galeriji u kojoj se nalaze djela farskih umjetnika, a na zapadu možete uživati u posebnoj vrsti ptica pufini, malom crvenom svetioniku i stijenama koje su atraktivne za penjače.

Do njih možete doći letom iz Engleske, Islanda, Danske, Norveške ili Škotske, a možete putovati i trajektom iz Danske i Islanda. Najbolji period godine da posjetite Farske otoke je ljeto.

Svazi

Svazi je afrička zemlja koja na istoku graniči sa Mozambikom. Sastoji se od ravnica, bujnih dolina i planina s ravnim vrhom. Bogata je kulturom i domaćin je tradicionalnih festivala koje posjeti veliki broj ljudi. Poseban je festival Ples trske u okviru kojeg 40.000 mladih djevojaka reže trsku i nosi je Kraljici Majki koja je glava države i majke kralja Mswati III. Proslava se dešava u augustu ili septembru, a djevojčice su obučene u svijetle boje i plešu.

Gurnsey i Jersey (Kanalska ostrva)

Male ulice okružene drvećem koje jednako visoko, prodavači cvijeća, ljubazni ljudi i prelijepa arhitektura je ono što karakteristiše ova dva mjesta. Riječ je o glavnim distriktima koji čine Kanalske otoke. Nisu dio Velike Britanije, ali ona upravlja njima. Oba otoka imaju bogatu i zanimljivu historiju. Stanovnici su 1204. godine birali između toga da li da ostanu lojalni Engleskoj ili da se priklone Francuskoj. U Drugom svjetskom ratu bili su dio Britanije koji je okupirala Njemačka, a 9. maj 1945. godine kada su oslobođeni slavi se kao Dan slobode. U Jerseyu se nalaze ratni tuneli, vojni muzeji i umjetničke galerije u kojoj se nalaze podaci o historiji dugoj 250.000 godina. Tu je i 800 godina star dvorac te Durrell Wildlife park.

Francuska Gvajana

Spoj kultura, jezika i tradicije okružen Karibima i neukrotivom džunglom. Na njemu žive Francuzi, Kinezi, Brazilci, američki indijanci i potomci onih koji su pobjegli o trgovine robljem i osnovali Francusku Gvineju. Bogata je divljim životom i netaknutom prirodom koju možete obići u turističkim čamcima. Okusite čaj s mjehurićima, drugačiju odjeću i zanate.

Brunej

Azijska zemlja prepoznatljiva je po ogromnoj bijeloj i sjajnoj strukturi koja sadrži zlatnu kupolu okruženu minaretima a nalazi se u umjetnoj laguni u blizini ukrašenog svečanog broda. Riječ o Sultan Omar Ali Saifuddin džamiji u glavnom gradu Bruneja. izgrađena je u čast Allahu i posjetioci mogu ući propisno obučeni. Zemlja je puna mangrovih močvara i guste raznovrsne šume. Ima jedan od najvećih BDP-a zahvaljujući naftnim poljima. Turisti mogu obići i netaknutu šumu u nacionalnom parku Ulu Tembourg vozeći se dugim riječnim brodovima ili je posmatrati odozgo kretajući se užadima.