Prije nego krenete na putovanje provjerite koja mjesta je zabranjeno fotografisati
Ukoliko odlučite posjetiti Vatikan, sigurno je da ćete prošetati Sikstinskom kapelom. Nažalost, protuzakonito je fotografisati se unutar kapele. Iako je japanska televizija u zamjenu za finansiranje obnove imala ekskluzivna prava do 1997. godine, državni službenici odlučili su da ovo mjesto i nakon toga ostane zabranjeno za fotografisanje. Također, nije dozvoljeno fotografisati poznati strop umjetnika Michelangela.
U Italiji nećete moći fotografisati ni "Posljednju večeru" Leonarda da Vincija, jedno od najvećih svjetskih umjetničkih remek-djela, koje se nalazi u crkvi Santa Maria delle Grazie u Milanu.
Parkovi Lalbagh i Cubbon u Indiji bili su poznati kao nezaobilazna destinacija za fotografisanje, naročito kada je riječ o svadbama, no zbog nekoliko rojeva pčela koje se nalaze u okolini vlasti su odlučile zabraniti fotografisanje. Svoju odluku objasnili su podatkom da blicevi uznemire pčele, nakon čega one napadaju ljude.
Prilikom posjete Parizu Ajfelov toranj možete fotografisati tokom dana, no ukoliko želite noćne fotografije budite oprezni jer je svako korištenje noćnih fotografija i videa Ajfelovog tornja u komercijalne svrhe kažnjivo.
U SAD-u je strogo zabranjeno fotografisanje Pentagona, no možete fotografisati memorijalni centar koji se nalazi ispred. Također, da biste fotografisali Yellowstone nacionalni park morate tražiti posebnu dozvolu od vlasti SAD-a.
Fotografije Dubaija nisu zabranjene ukoliko se ne koriste u komercijalne svrhe. U suprotnom, ako niste dobili dozvolu vlasti, možete platiti novčanu kaznu ili čak otići u zatvor.
Jedno od mjesta zabranjenih za fotografisanje je i Dolina Kraljeva u Egiptu. Činjenica da je veoma mali broj fotografija ovog mjesta dostupan javnosti dovoljno govori o kakvim se mjerama zabrane radi.
Na listi mjesta koja je zabranjeno fotografisati su i kuća Anne Frank u Amsterdamu, unutrašnjost Taj Mahala u Indiji i Daigo-ji Hram u Japanu.