"Veliki Kineski zid je nevjerovatan prizor i zaslužuje biti prikazan u najboljem svjetlu", rekao je William za BBC.
Ovaj Britanac se, fasciniran Kineskim zidom, 1986. godine preselio iz Engleske u Kinu. Godine 1990. William i njegova supruga Wu Qi kupili su farmu u blizini zida i od tada su mnogo vremena posvetili izučavanju ove građevine. William je također napisao i nekoliko knjiga.
U okolini Pekinga ima nekoliko dionica Kineskog zida koje su dostupne turistima i mogu ih posjetiti. Najpoznatije su Badaling, Juyongguan, Mutianyu, Simatai i Jinshanling. Međutim, William ističe da na Kineskom zidu ima mnogo više od onoga što turisti inače vide.
Za BBC je ispričao kako je fotografiju uvijek smatrao važnom, ali su mu njegovi sinovi Jim i Tommy prošle godine predložili da mu kupe dron kako bi mogao odjednom snimiti cijeli zid.
"Bio sam veoma zabrinut jer sam se s prvog putovanja vratio bez drona", priznao je William. Na kraju je ipak uspio, a rezultati su nevjerovatni.
William je sa svojom porodicom proveo 60 dana putujući Kineskim zidom. Za to vrijeme proslavili su Williamov 60. rođendan i 30 godina njegovog života u Kini.
William je izračunao da su tokom putovanja prešli 15.000 kilometara i kaže da je dron dao potpuno novu perspektivu ruševinama koje se nalaze na udaljenim područjima.