Svijet kroz 11.000 godina: U Koloseumu predstavljena izložba "Göbeklitepe: Enigma svetog mjesta"
Izložba će biti otvorena za javnost do 2. marta 2025. u Koloseumu, nudeći posjetiteljima jedinstveno iskustvo istraživanja korijena civilizacije kroz nalazište smješteno u gradu Şanlıurfa na jugoistoku Turske.
Göbeklitepe, neolitsko nalazište staro više od 11.000 godina, smatra se najstarijom monumentalnom građevinom koju je čovječanstvo ikada izgradilo. Ovo izvanredno otkriće iz temelja je promijenilo naše razumijevanje razvoja čovjeka i prijelaza iz lovačko-sakupljačkih zajednica u sjedilačke, poljoprivredne zajednice. Impresivni stubovi u obliku slova "T", ukrašeni simbolima i figurama životinja, svjedoče o složenosti ranih ljudskih zajednica i njihovim ritualima.
Uz artefakte pristigle iz Turske, izložba u Koloseumu posjetiocima nudi priliku za jedinstveno i interaktivno iskustvo uz multimedijalni sadržaj i 3D rekonstrukcije koje dočaravaju život ove drevne civilizacije.
Među eksponatima su predstavljeni brojni artefakti iz Göbeklitepea, uključujući replike monumentalnih stubova i detaljne rekonstrukcije kružnih kompleksa otkrivenih na lokalitetu, predstavljene uz korištenje najsavremenijih tehnologija vizualizacije.
Program izložbe obuhvata tematske konferencije i seminare s učešćem vodećih međunarodnih stručnjaka za arheologiju i historiju umjetnosti.
Göbeklitepe, upisan na UNESCO-ovu listu svjetske baštine 2018. godine, nastavlja intrigirati arheologe širom svijeta, pružajući jedinstvene uvide u porijeklo religije i monumentalne arhitekture.
Izložba u Koloseumu predstavlja jednu od najvažnijih prilika za italijansku publiku da se poveže s ovim otkrićem koje je preoblikovalo mnoge dotadašnje historijske spoznaje. Također, ova izložba posebno ističe značaj italijansko-turske saradnje u očuvanju i promociji svjetske arheološke baštine.
"Göbeklitepe i šira regija Taş Tepeler, kojoj pripada, predstavljaju prve spomenike koje je čovječanstvo ikada izgradilo. Ova oblast, sa svojim raznolikim strukturama, svjedoči o počecima sjedilačkog života, što predstavlja jednu od ključnih prekretnica u historiji čovječanstva. Ponosni smo što možemo predstaviti neka od otkrića iz ovog područja na još jednom veličanstvenom lokalitetu svjetske baštine, čuvenom Koloseumu. Srdačno zahvaljujem našim italijanskim kolegama na njihovom zalaganju za promociju i očuvanje historijskog naslijeđa čovječanstva", izjavio je na otvaranju izložbe Gökhan Yazgı, zamjenik ministra kulture i turizma Republike Turske.
Izložbu je osmislio tim italijanskih i međunarodnih stručnjaka, među kojima su Alfonsina Russo, Roberta Alteri, Daniele Fortuna i Federica Rinaldi, u saradnji s Ministarstvom kulture i turizma Republike Turske i ambasade Turske u Rimu.
Ova inicijativa dio je globalnih kulturnih aktivnosti usmjerenih na podizanje svijesti o očuvanju svjetskog arheološkog naslijeđa.