Svi posjetitelji stariji od 14 godina morat će platiti dnevni boravak, ali i prethodno rezervisati ulaz u grad. Član gradskog vijeća za turizam, Simone Venturini, rekao je da će testni period trajati tokom turističkih špica naredne godine.
"Venecija je među najposjećenijim gradovima u Evropi te mnogo trpi zbog prevelikog turizma", rekao je on.
Upravo ovaj problem je gorući za Veneciju. Površina grada iznosi samo 7,6 kvadratnih kilometara, no u 2019. godini ga je posjetilo 13 miliona turista. Očekuje se da će broj turista nadmašiti predpandemijske brojke u narednim godinama.
"Cilj je da turisti ne biraju dane kada je špica. Želimo testirati ovaj sistem i poboljšati ga ako bude potrebno", dodao je Venturini.
UNESCO je ranije ove godine saopćio da bi grad trebao biti dodan na listu ugroženih mjesta svjetske baštine, jer utjecaj klimatskih promjena i masovnog turizma prijete da izazovu nepovratne promjene u Vaneciji.
Godine 2021. je zabranjen ulazak kruzerima u historijski centar grada putem kanala Giudecca nakon što je brod udario u luku. Kritičari tvrde da brodovi zagađuju i uništavaju temelje grada koji redovno ima problem s poplavama.
Da li će uvođenje naplate odbiti turiste, teško je reći. Neki su rekli da im cijena od 5 eura uopće ne smeta.
"Na odmoru smo, a 5 eura nije previše", rekla je jedna Njemica.
Drugi turisti se slažu da nešto treba učiniti kako bi se Venecija zaštitila.
"Definitivno je gužva. Otišli smo na glavni trg i planirali smo posjetiti Trg sv. Marka, no red je bio predug", rekao je Cal, student iz Ireske.
S druge strane, sve više stanovnika Venecije se odlučuje na odlazak iz grada.