Zimska čarolija u Sloveniji: Kada se spoje savršena priroda i još veća ljubav prema njoj
Slovenija svojom savršenom pozicijom između Alpi, Mediterana i Panonske nizije ima sve prirodne predispozicije sa savršenu turističku destinaciju. Kada se tome doda velika briga i pažnja njenih građana prema prirodnim bogatstvima onda je zaista prava šteta ne posjetiti barem neke od prirodnih i turističkih bisera koji su nam tako blizu.
Logično, ovaj put smo se fokusirali na zimske i planinske atrakcije, a vinograde i primorski dio smo ostavili za drugi put.
Malo prije nego je FIS Svjetski kup u skijanju stigao u Kranjsku Goru imali smo jedinstvenu priliku posjetiti neka od brojnih skijališta u Sloveniji ali otkriti i neke prave skrivene turističke dragulje. Tako smo spoznali i da ne trebate potrošiti cijelo bogatstvo da bi uživali u zimskim sportovima, ali i shvatili da je raznovrsnost ponude ključ uspjeha. Planine u Sloveniji su uvijek pune posjetilaca, bez obzira da li je ljeto, zima ili pada kiša i možete naći zanimljivu ponudu bez obzira na kućni budžet.
Sa skija na Pohorju do centra Maribora za 20 minuta
Naše putovanje po Sloveniji počeli smo pored Maribora u luksuznom i nedavno obnovljenom hotelu Habakuk. Smješten usred slikovitih šuma Pohorja i samo na korak od živahnog gradskog života Maribora, Hotel Habakuk pravi je dragulj slovenačkog turizma. U isto vrijeme profinjeno elegantan i toplo gostoprimiv ovaj prestižni hotel sa četiri zvjezdice savršeno spaja modernu udobnost i prirodne ljepote, stvarajući nezaboravno utočište za one koji traže mir i avanturu. Hotel Habakuk ima 137 savremenih soba i apartmana, od kojih je svaka promišljeno dizajnirana za maksimalnu udobnost i privatnost svojih gostiju. Sobe su ukrašene elegantnim materijalima i najnovijom tehnologijom, skladno uklopljene u prirodno okruženje, nudeći prekrasan pogled na bujne pohorske šume ili živopisni gradski pejzaž Maribora.
Kada se zasitite luksuza tek nekoliko koraka od hotela tu je žičara koja vas vodi na Pohorje i raznovrsne skijaške ili biciklističke staze. Oštar planinski zrak prilikom izlaska sa žičare brzo nas je razbudio, a nakon šetnje kroz Pohorje zagrijali smo se uz čaj u Resortu Bolfenk. Smješten na 1050 metara nadmorske visine na Mariborskom Pohorju, ovo šarmantno planinsko odmaralište je samo 300 metara od žičare, nalazi se tik uz skijaške staze najvećeg slovenačkog skijališta i samo 20 minuta je udaljeno od centra Maribora.
Zanimljivo je kako ovaj boutique resort ima sjajnu ponudu za sve ukuse i budžete jer se sastoji od četiri smještajna objekta: Wellness & Spa Hotel Bolfenk sa 4 zvjezdice, porodičnih apartmana Bolfenk sa također 4 zvjezdice, ali i Hotela Forest i Apartmana Videc sa 3 zvjezdice.
Zimi je odmaralište idealno mjesto za skijanje, dok tokom ostalih godišnjih doba, postaje savršena baza za planinarenje, biciklizam, istraživanje prirode, šuma i razgledavanje planinskih vrhova.
Mariborsko Pohorje se, uz Areh, smatra najvećim zimskim odmaralištem u Sloveniji, koje obuhvata oko 35 kilometara raznih skijaških staza i ima 14 ski liftova i 3 pokretne trake. Uz niz lakih i izazovnih staza, Pohorje je pogodno za sve skijaše, a posebnu reputaciju uživa kao popularno skijalište za porodice. Kada ima dovoljno snijega Mariborsko Pohorje i Areh povezani su skijaškim stazama, a između njih postoji i ski-bus linija za potpuno iskorištavanje svih sadržaja i skijaških staza.
Ono što je posebno zanimljivo je da se na Mariborskom Pohorju skijaške staze praktički protežu u grad, jer se s dovoljno snijega može spustiti sve do doline koristeći Čopovu stazu i snježni stadion. Čopova se smatra jednom od najpopularnijih staza među rekreativcima, dok je nešto izazovniji Snježni stadion tradicionalno mjesto održavanja Svjetskog kupa u alpskom skijanju za žene.
Noćno skijanje za poseban ugođaj
Zimi se Mariborsko Pohorje može pohvaliti i sa oko sedam kilometara osvijetljenih skijaških staza, čime je steklo reputaciju odmarališta sa najdužim stazama za noćno skijanje i daleko izvan slovenačkih granica. Noćno skijanje je moguće od gornje stanice kružne kabinske žičare sve do doline preko Čopove staze i snježnog stadiona.
Nakon našeg odmora i zagrijavanja u ugodnom Bolfenk resortu odlučili smo i praktično provjeriti blizinu ali i sjajnu povezanost Maribora sa Pohorjem. I zaista sa vrha Pohorja žičarom do doline pa onda kratka vožnja automobilom i u centru Maribora bili smo i za manje od 20 minuta. Tako brzu tranziciju iz mira planine u živahan centar grada teško je doživjeti bilo gdje, a šetnja Mariborom u praznično doba zaista je poseban ugođaj.
Maribor je poznat po vrhunskoj kulinarskoj selekcija i brojnim festivalima u svako doba godine, dok Guinnessovi svjetski rekordi pričaju o bogatoj vinskoj tradiciji ovog grada. O tome nam je najljepšu priču "ispričala" najstarija loza na svijetu koju Slovenci brižno paze. Stara je više od 450 godina i ujedno je jedina biljka koja ima svoj muzej, tačnije Kuću najstarije loze. U Mariboru tako možete posjetiti razne manifestacije u čast najstarije vinove loze, kao što su Rezanje najstarije loze, Martinovanje i Festival najstarije loze, a vjerovali ili ne najstarija loza ima i svoju himnu koju Mariborčani rado pjevaju.
Nakon šetnje uz Dravu i centar Maribora gdje smo isprobali domaće medanjake pravu gozbu i kontrast doživjeli smo u Nana Bistro & Café restoranu. Posebno kreiran degustacijski meni u slijedovima šef Sebastijan nam je posebno prezentovao i dokazao kako zaista uspjevaju razmaziti svoje goste. Bez obzira jeste li svratili na odličnu šoljicu kafe i doručak/branch, ili istinski prefinjena kuhinja Nana Bistro & Café prava je oaza mira i kulinarskih užitaka.
Krvavec ski centar za ozbiljno skijaško iskustvo
Skijalište Krvavec, smješteno na periferiji Kamničko-Savinjskih Alpa, poznato je i kao "Najbolje skijalište u Sloveniji već 9 godina zaredom" prema Svjetskim skijaškim nagradama. Krvavec je dio općine Cerklje u Gornjoj Kranjskoj i udaljen je nešto manje od 25 kilometara od glavnog grada Slovenije, Ljubljane pa iako je tako blizu gradskoj vrevi, nudi savršen bijeg u prirodu, kako u idiličnoj zimskoj sezoni tako i ljeti. Ono što nam se možda i najviše svidjelo kod Krvaveca je činjenica da se automobilom dolazi u podnožje planine a ostatak puta nastavljate kabinskom žičarom. To znači da na samom skijalištu i planini gotovo da i nećete vidjeti automobil a još manje saobraćajne gužve.
Na samom Krvavecu smo imali savršen skijaški dan i otkrili smo 30 kilometara odlično održavanih skijaških staza, koje se protežu od 1.450 do 1.972 metara nadmorske visine. Ova uzvisina pruža idealne uslove za skijanje, uz kombinaciju prirodnog i vještačkog snijega. Skijaška sezona obično traje od početka decembra do kraja marta zbog odlične lokacije, dok raznovrstan teren pruža odlične uslove za skijanje kako za početnike tako i za iskusne skijaše.Krvavec je već tradicionalno omiljena destinacija i skijašima iz Hrvatske, a sve češće i Bosne i Hercegovine, zbog svoje dobre pozicije, ali i cijena koje su znatno pristupačnije nego u Italiji ili Austriji. Tako u vrhuncu sezone dnevna karta za skijanje na Krvavecu košta 43 eura, dok su nas posebno ugodno iznenadile pristupačne cijene u ugostiteljskim objektima. Tako kada poželite odmoriti od skijanja možete popiti kafu ili točeno pivo za svega 1,5 eura. Ono što nam se posebno svidjelo, ne samo na Krvavecu nego na praktično svim lokacijama koje smo posjetili je sama arhitektura objekata na planinama. Tu definitivno možemo naučiti kako trebaju izgledati hoteli i zgrade na planinama koje su uz sjajnu ponudu i vizuelno prilagođene planini. Takav je i hotel Krvavec koji je doslovno smješten uz skijaške staze ali svojom lokacijom i arhitekturom se savršeno uklopio u ambijent.
Uz zaista poseban pogled na Alpe, Krvavec je definitivno odličan izbor i za iskusne i manje iskusne skijaše, a neće nedostajati ni zabave uz popularne subotnje apres-ski događaje.
Biatlon na Pokljuki i magični Bled
Pauzu od alpskog skijanja napravili smo na najbolji mogući način i otkrili manje poznat dragulj zimskog turizma u Sloveniji. Kada biste Slovenca pitali šta mu padne na pamet kada čuje naziv Pokljuka, smrekove šume, pečurke i biatlon bi vjerovatno bili na vrhu tog spiska. Ipak, ova posebna kraška visoravan u Julijskim Alpama nudi i mnogo više. Nalazi se u Nacionalnom parku Triglav, što je čini savršenim za ljude koji traže istinski kontakt s prirodom gdje su ogromne smrekove šume i pašnjaci pune života.
Pokljuka je savršeno polazište za pješačenje do okolnih vrhova viših od 2.000 mnv, uključujući Triglav. Zimi postaje prava zimska čarolija koju možete doživjeti kroz razne aktivnosti, a naravno Pokljuka je među sportskim entuzijastima najpoznatij i kao mjesto biatlonskih takmičenja, pogotovo jer se tu i ove godine u martu održava takmičenje Svjetskog kupa. Na istom poligonu gdje se održava to prestižno takmičenje imali smo priliku isprobati se i u biatlonu i uvjerili se zašto je tako popularan kod Slovenaca. Definitivno je odlična alternativa skijanju bez obzira na fizičku spremu a ujedno nudi najbolje iz oba svijeta planinarenja i skijanja. Ne treba zanemariti ni značajno manji trošak, pa ako imate svoju opremu za biatlonski užitak plaćate tek 7 eura za cijeli dan.
Jedna od velikih prednosti Slovenije je blizina svega, pa smo kratkom vožnjom od Pokljuke stigli do Bleda koji je posebno privlačan u zimskim mjesecima kada snijeg i mraz prekriju bajkovito okruženje. Čak i uživo slika planinskog jezera sa ostrvom i zamkomc sa moćnim planinskim vrhovima u pozadini izgleda nestvarno, te nije čudno zašto privlači i očarava posjetioce iz cijelog svijeta.
Bledski dvorac, simbol Bleda i Slovenije, spada među najbolje očuvane i održavane tvrđave u zemlji. Prvi pisani spomen dvorca datira iz 1011. godine. Od tada je dvorac sastavni dio šireg srednjoevropskog prostora i živopisno kulturno središte.
Također, Bled je okružen nekim od najboljih slovenačkih skijališta: skijalište Vogel, Kranjska Gora, Krvavec, Soriška planina, a njegova centralna lokacija omogućava skijašima i snowborderima da izaberu odmaralište sa najboljim snježnim i vremenskim uslovima, ali uživaju i pravom prazničnom ambijentu na šetnicama oko jezera. Uz zimske štandove sa čajem ili kuhanim vinom ne zaboravite probati i poznatu Bledsku kremšnitu.
Kranjska gora kao šlag na kraju
Na putu prema Kranjskoj gori stanica nam je Alpsko odmaralište Špik. Smješteno u idiličnom i mirnom okruženju Gozda Martuljka, pet kilometara od Kranjske Gore, usred netaknute prirode nalazi cjelokupna ponuda ovog resorta zasnovana je na jedinstvenom i prirodnom alpskom svijetu, naglašavajući njegov održivi karakter i svijest o prirodnim ljepotama i tradiciji. Ono što ga definitivno izdvaja kao posebnog je upravo lokacija i jedan od najboljih pogleda iz hotleske sobe koje možete igdje dobiti. Fascinantni 2.473 metara visok vrh Špik, po kojem je hotel i dobio ime, jednostavno dominira vizurom u bilo koje doba dana, pa sumnjamo da ćete htjeti uopšte upaliti TV u svojoj sobi.
Odmaralište Špik ima svoj poseban karakter, gdje prirodni materijali unose toplinu i ljubaznost u objekat, dok široki otvoreni pogled na prirodu smiruje i opušta, a posebno je privlačno da u okviru istog kompleksa nudi smještaj sa 4 i 3 zvjezdice čime ima sjajnu ponudu za sve budžete.
Ako ste ljubitelj skijanja, planinarenja ili generalno prirode i planina onda Kranjska gora mora biti visoko na listi mjesta koja morate posjetiti. Ovaj alpski grad savršene planinske arhitekture i estetike prava je atrakcija voljeli skijanje ili ne, a od Italije i Austrije udaljena je tek 6 km. Iako je tek na 800 metara nadmorske visine Kranjska gora je veoma poznato skijalište i drugo najveće u Sloveniji, poslije Mariborskog Pohorja.
Odličan izbor staza, uključujući i nekoliko crnih i zaista zahtjevnih, pa i one na kojima se vozi FIS svjetski Kup, čine Kranjsku goru privlačnom za sve vrste skijaša, s tim da ovdje ne nedostaje i ostalih sadržaja poput wellnessa, konferencijskih centara za poslovne prilike, ali i sjajnih restorana potpuno različitih spektara i ponude. Tako smo navečer posjetili fantastični Triangel restoran koji uz Michelin preporuku nudi posebno iskustvo "fine dininga", da bismo sutradan nakon skijanja na Kranjskoj gori ručali u potpuno drugačijem okruženju brvnare Kosobrin odmah ispod staze sa tradicionalnim menijima.
Ljubitelji zimskih sportova definitivno ne smiju zaboraviti posjetiti i Planicu, nordijski centar koji je poznat po skijaškim skokovima. I ovdje Slovenci oduševljavaju, pa osim sjajno održavanih skakonica raznih visina posebno je impresivna centralna zgrada koja uz muzej i restoran ima i dvije podzemne etaže sa hlađenjem i mogućnosti održavanja snijega tokom cijele godine. Biatlonci ovdje treniraju na snijegu čak i tokom ljetnih mjeseci na savršenom snijegu koji se tokom zime unosi i održava ostatak godine.
Savršen kraj zimske turneje po Sloveniji priredio nam je Jasna Chalet Resort u blizini Kranjske gore. Ovaj skriveni dragulj smješten u srcu netaknute prirode, koji nudi nezaboravno iskustvo za ljubitelje prirode i putnike željne mira. Savršeno uklopljen u prirodu, ovaj resort uz zaleđeno jezero u neposrednoj je blizini Italije, a navečer pruža poseban ugođaj za večeru i druženje u grijanim i prozirnim kupolama nalik na iglue.
Zahvaljujući turističkoj zajednici Slovenije imali smo ovu jedinstvenu priliku da vam prenesemo ipak samo djelić zimske turističke ponude, ali možda i najvrijednije iskustvo je spoznaja da uz uživanje zaista možemo mnogo naučiti od naših komšija kako se čuva i odnosi sa prirodom, ali i kako turističku ponudu podići na svjetski nivo. Kako smo već rekli, tajna je u raznovrsnosti, a Slovenija je definitivno ima. Bez obzira na budžet, zimsko doba ili preferirani sport u ovoj zemlji možete naći nešto za sebe, a entuzijazam Slovenaca prema sportu i prirodi je nešto na šta definitivno mogu biti ponosni i na šta se treba ugledati.