Znate li da je Turkmenistan jedna od najzatvorenijih država: U glavnom gradu možete dobiti kaznu za prljav auto
Putovanja u ovu azijsku zemlju su pod strogom kontrolom vlade, a putnici teško dobijaju vize za ulazak. Također, i stanovnicima Turkmenistana su ograničena putovanja izvan zemlje.
U zemlju ne mogu uči blogere, influenseri ni novinari, a u zemlju na dnevnoj bazi može uči samo dvadeset stranih državljana.
Poznat po svojoj autokratskoj vladi i velikim rezervama gasa, Turkmenistan je bio prostor stabilnosti u nemirnoj centralnoj Aziji.
[TIKTOK]7379189345560923425[/TIKTOK]
Uprkos bogatstvu gasa, veliki dio stanovništva živi u siromaštvu. Nakon sticanja nezavisnosti od Sovjetskog Saveza 1991. godine, zemlja je ušla u period izolacije koji je tek nedavno počeo da se završava.
Turkmenistan proizvodi otprilike 70 milijardi kubnih metara prirodnog gasa svake godine, a oko dvije trećine njegovog izvoza ide ruskom gasnom monopolu Gazprom.
Vlada ima apsolutni monopol nad medijima. Reporteri bez granica su Turkmenistan nazvali "crnom rupom koja se stalno širi". Strane vijesti i opozicione web stranice su blokirane, a međunarodne društvene mreže često su nedostupne.
Glavni grad Turkmenistana je Ašgabat, a poznat je još kao "mrtvi grad". Također, Ašgabat često nazivaju bijelim gradom jer se sve nove zgrade od 2000. godine naovamo grade od bijelog mramora.
Turkemnistanski glavni grad drži rekord za najveću koncentraciju zgrada od bijelog mramora u svijetu. Nedavno je ušao u Guinnessovu knjigu rekorda kao grad sa najviše građevina izrađenih od bijelog mramora.
Zanimljivo je da su većina automobila na cesti bijele boje, a dozvoljena je još samo siva boja. Ovo nije slučajno. Još 2018. godine donesen je pravilnik prema kojem je vožnja u crnim i jarko obojenim automobilima zabranjena.
Također, ovdje možete dobiti i kaznu ukoliko vam je automobil prljav, a nakon kiše imate 24 sata da operete auto da ne biste dobili kaznu.