Znate li za norveški arhipelag gdje se svi mogu doseliti bez vize? Na njemu je umiranje "zabranjeno"
Smješten pod norveškom upravom, Svalbard je izuzetan slučaj kada je riječ o imigracionoj politici. Prema Sporazumu sa Svalbarda iz 1920. godine, građani bilo koje zemlje mogu živjeti, raditi i istraživati arhipelag bez potrebe za vizom ili boravišnom dozvolom.
Ova politika otvorenih vrata zasigurno je učinila Svalbard jedinstvenom destinacijom. Za razliku od većine mjesta širom svijeta, Svalbard ima izuzetno direktnu imigracionu politiku: nisu potrebne vize.
Bilo da ste iz Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država ili bilo kojeg drugog mjesta na svijetu, možete jednostavno spakovati kofere i krenuti na Svalbard bez brige o podnošenju zahtjeva za vize ili dozvole.Dok sam Svalbard djeluje u skladu s ovom politikom bez viza, dolazak do tamo obično uključuje prolazak kroz kopnenu Norvešku. I to bi za neke mogla biti komplikacija: kopnena Norveška je dio šengenskog prostora, tako da za one koji su iz zemalja kojima je potrebna šengenska viza, morat ćete je osigurati za ulazak u Norvešku.
Za sve one koji se planiraju preseliti na Svalbard, bitno je da su "samodovoljni" jer poslova nema puno. Mnogi ljudi koji se presele na Svalbard rade u sektoru turizma, služeći kao turistički vodiči, hotelsko osoblje ili u ugostiteljskim ulogama. Naučnici istraživači također hrle na otoke kako bi proučavali njegovo jedinstveno okruženje.Život na Svalbardu dolazi sa svojim skupom izazova. Okruženje je surovo, sa zimskim temperaturama često ispod -20°C i dugim periodima mraka. Stanovnici će iskusiti 24 sata dnevnog svjetla tokom ljetnih mjeseci. Stanovanje može biti ograničeno i skupo. Također, izolacija ima tendenciju da bude intenzivna.
Budući da Svalbard ne nudi usluge socijalne zaštite, zdravstvena zaštita može biti izazov. Dok je hitna medicinska pomoć dostupna, štićenici su odgovorni za pokrivanje medicinskih troškova.Zdravstveno osiguranje je neophodno ako planirate da ostanete na duži period. Većina stanovnika Svalbarda sklapa međunarodno zdravstveno osiguranje kako bi osigurali da budu pokriveni za neočekivane medicinske troškove.
Svalbard je možda bez viza, ali ova zajednica nije bez svojih izazova. Međutim, za one koji prihvate izazove koje nosi, Svalbard može ponuditi rijedak i nezaboravan način života.Zanimljivo je da osobe na ovom ostrvu ne smiju biti pokopane nakon smrti. Pravi razlog je permafrost - stanje zamrznutog tla zbog kojeg se sprečava raspad tijela pa to može predstavljati veliku opasnost za ljude koji žive na ovom otoku, jer se tako mogu širiti razne bolesti.
Nemaju ni domove za penzionere, a prema zakonu osobe koje se nisu sposobne brinuti o sebi moraju napustiti ovaj otok. Također, trudnice su dužne napustiti Svalbard 21 dan prije zvaničnog termina za porod, jer bolnica nema pedijatre.