Šantića vila kod Konjica bila je dom velikih književnika i "posljednjeg bogumila"
Vila se nalazi na 760 metara nadmorske visine, iznad Boračkog jezera, a put do nje je strm i prilično nepristupačan. Sagradio ju je 1902. godine poglavar Bečko-Bosanske vlade u Sarajevu barun Benko, koji je u Borce išao u lov. Godine 1910. vilu je prodao porodici Šantić iz Mostara.
Tri godine poslije u nju se uselio čuveni bh. pjesnik Aleksa Šantić, nakon što su ga austrougarske vlasti protjerale iz njegovog rodnog Mostara zbog pisanja rodoljubivih pjesama. Jedno vrijeme u ovoj vili je boravio i Svetozar Ćorović koji je bio Šantićev dobar prijatelj, a i rođak.
Vila Šantića se sastojala od hodnika, kuhinje, ostave, toaleta, kupatila i tri sobe.
Nakon Prvog svjetskog rata Šantić je vilu prodao Domu zdravlja Mostar, a u Drugom svjetskom ratu u njoj je bila smještena partizanska bolnica. Zbog toga su je neprijateljske vojske i zapalile.
Vila je nakon Drugog svjetskog rata obnovljena, a Ministarstvo šuma BiH ju je tada pretvorilo u šumsko-lovačku kuću.
Šezdesetih godina prošlog stoljeća u vilu je uselio bh. akademski slikar Lazar Drljača. U njoj je živio sve do svoje smrti 1970. godine. U neposrednoj blizini, na proplanku kod Šantića vile, Drljača je i sahranjen, a iznad njegovog groba nalazi se stećak.
Naime, još davne 1932. godine za sebe je rekao: "Ja sam, vidite, nakon Rima i Pariza, u kojima sam radio i izlagao, postao pravi, tvrdi bosanski seljak. Ja sam vam ustvari bogumil".
"Puno puta sam sreo ovdje Lazu. On je bio čudan čovjek. Pravi osobenjak. Poslije njegove smrti tu je bila lovačka kuća. Sedamdesetih godina tu su boravili i mnogi jugoslavenski funkcioneri", kazao nam je jedan mještanin.
Šantića vilu su u periodu agresije na Bosnu u Hercegovinu zapalili pripadnici Vojske Republike Srpske. Od tada u mjestu Borci, na 703 metra nadmorske visine, od nekada prelijepe vile građene u austrougarskom stilu ostali su samo dijelovi kamenih zidova. Krov i stolarija su potpuno uništeni, a enterijer objekta je u potpunosti urušen.
Godine 2006. Šantića vila proglašena je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Od tada pa do danas vila nikada nije obnovljena i u veoma je lošem stanju.
Ostaje nada da će se naći novca za izradu i provođenje potrebne tehničke dokumentacije za zaštitu i konzervaciju ovog važnog nacionalnog spomenika.