Ipak, i u vezi s jogom postoji nekoliko tzv. mitova u koje smo skloni vjerovati, a ne bismo trebali.
Za prakticiranje joge morate biti fleksibilni
Prilikom donošenja odluke da se počinete baviti jogom apsolutno nije nužno da budete fleksibilni i “rastezljivi” jer vam upravo joga pomaže da to postanete. Iako će vam se neki potezi činiti nemogućim, nemojte odustajati. Upravo vam joga pomaže da postignete željene rezultate.
Predviđena je samo za žene
Netačno. Spol ne igra bitnu ulogu kada je u pitanju bavljenje fizičkom aktivnošću, pa samim time i jogom. Čak su se kroz historiju među vodećim učiteljima joge isticali upravo muškarci, a ako gledamo na zdravstvene benefite koje ostvarujemo njenim prakticiranjem, mir, spokoj, ali i fleksibilnost su nam potrebni svima, bez obzira na spol.
Prakticiraju je mršavije osobe
Još jedna neistina. Vitke osobe nisu jedine koje je prakticiraju, iako je moguće da nam zgodni modeli s društvenih mreža unesu sumnju i stvore komplekse, Ipak, ne dajte se obeshrabriti.
U pitanju je religija
Joga sama po sebi nije nikakva vrsta religije. Mantre i određene pjesme definitivno imaju indijske korijene, no one nisu ključne prilikom prakticiranja. Svakako možete prakticirati jogu i bez pjevanja.
Njeno izvođenje je prejednostavno
Kombinovat ćete, svakako, i jednostavnije, ali i komplikovanije poze. Neke poze i poteze ćete vrlo brzo savladati, dok će vam za savladavanje pojedinih biti potrebna i višemjesečna vježba. No, poenta je da je prakticirate svaki dan, bez odustajanja.
Tajna je u istezanju
To će reći samo osobe koje nikada s jogom nisu imale dodira. Iako ponekad djeluje da je u pitanju samo i isključivo istezanje, to je apsolutna neistina. Vježbanje joge podrazumijeva puno više od jačanja i istezanja mišića.
Ne preporučuje se ženama za vrijeme trudnoće ili menstrualnog ciklusa
Iako mnogi stručnjaci smatraju da bi prakticiranje joge u navedenim situacijama moglo biti bolno iskustvo za žene, to ipak, tvrdi se, nije istina. Čak naprotiv.