Nove terapije
34

Sve je više alternativa kortikosteroidima: Poliklinika Solmed otkriva više o njima

Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima
Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima
Koju ste cijenu spremni platiti za svoje zdravlje? Većina ljudi kod ovog pitanja prvo pomisli na novac, međutim osobe koje se liječe od autoimunih bolesti znaju da cijena zdravlja nekad može biti – narušeno zdravlje.

Autoimune bolesti su složene i zahtijevaju pažljivo upravljanje, a kortikosteroidi su dugo bili osnovni lijek za kontrolu simptoma. Međutim, za mnoge pacijente to znači neprestanu borbu s neugodnim nuspojavama te spomenuta cijena zdravlja postaje previsoka.

Ali, šta uraditi ako postoji način da se oslobodite tih tereta? Šta ako bi nova terapijska rješenja mogla donijeti olakšanje bez teških nuspojava? Napredak u medicini donosi upravo takvu nadu. Razvoj novih pametnih lijekova donosi alternativne terapije kojima je cilj da budu djelotvornije i bez teških nuspojava, a njihova sve veća dostupnost pruža mnogim pacijentima nadu u kvalitetniji i zdraviji život.

Klinička ispitivanja kao "ruka spasa"

Ključnu komponentu medicinskog napretka predstavljaju klinička ispitivanja, jer omogućuju razvoj novih i djelotvornijiih terapija za razne bolesti, uključujući autoimune bolesti. Pacijenti iz Bosne i Hercegovine putem specijaliziranih ustanova za klinička ispitivanja koje se nalaze i u zemljama regije imaju pristup inovativnim molekulama u liječenju koje ciljaju specifične puteve u organizmu koji su zaslužni za nastanak, razvoj ili pogoršanje pojedine autoimune bolesti.

Jedna od takvih ustanova koja prima pacijente iz BiH je Poliklinika Solmed iz Zagreba. Ona pacijentima nudi priliku učestvovanja u najnovijim istraživanjima koja ispituju alternative kortikosteroidima.

Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima
Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima

Troškove učestvovanja u kliničkim ispitivanjima snosi naručitelj ispitivanja, tako da pacijenti nemaju nikakvih direktnih troškova. To uključuje smještaj, putne troškove, te sve potrebne medicinske preglede i tretmane unutar studije.

Kako proces izgleda u praksi?

Na primjeru Poliklinike Solmed, vodeće privatne ustanove u Hrvatskoj specijalizirane za provođenje kliničkih ispitivanja, proces uključivanja započinje detaljnim savjetovanjem. Njihovi doktori procjenjuju prikladnost pacijenta za određeno istraživanje. Zatim slijedi proces informiranog pristanka, tokom kojeg se pacijentima detaljno objašnjavaju sve procedure, potencijalni rizici i prednosti učestvovanja u ispitivanju.

"Uz napredak tehnologije i nauke, dobili smo niz novih alata koji mijenjaju način na koji pristupamo liječenju. U Poliklinici Solmed, naša je vizija kreirati personalizirano zdravstveno putovanje za svakog pacijenta. Tokom tog putovanja, naš je primarni cilj sveobuhvatni pristup rješavanju zdravstvenih problema kroz kombinaciju standardnih i inovativnih metoda liječenja. Svaki korak na tom putu pažljivo je osmišljen kako bi osigurao diskreciju, udobnost i sigurnost, čime podižemo opću kvalitetu života naših pacijenata", istaknuo je direktor Poliklinike Solmed.

Da bi se razumjele korisne strane njihovih alternativa, prije svega je potrebno bolje se upoznati sa potencijalnim opasnostima do kojih može doći uzimanjem kortikosteroida.

Opasnosti od uzimanja kortikosteroida

Kortikosteroidi su često prvi izbor za ublažavanje simptoma autoimunih bolesti zbog svojih moćnih protuupalnih akcija. Međutim, njihova dugotrajna upotreba nosi određene nuspojave koje mogu narušiti kvalitetu života.

Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima
Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima

Kratkoročne nuspojave uključuju:

  • Promjene raspoloženja: Uključujući razdražljivost, depresiju ili euforiju, što može otežati svakodnevne interakcije i odnose.
  • Povećanje tjelesne težine: Povećavaju apetit i uzrokuju zadržavanje tekućine, što može dovesti do nepoželjne debljine.
  • Visok šećer u krvi: Pacijenti s dijabetesom ili oni sa predispozicijom za ovu bolest moraju pažljivo pratiti nivoe šećera u krvi, jer kortikosteroidi mogu uzrokovati njegov porast.

Dugoročne komplikacije uključuju:

  • Osteoporozu: Dugotrajna upotreba kortikosteroida može oslabiti kosti, povećavajući rizik od preloma.
  • Adrenalnu insuficijenciju: Kortikosteroidi mogu smanjiti sposobnost nadbubrežnih žlijezda da proizvode važne hormone, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
  • Kataraktu i glaukom: Kortikosteroidi mogu uzrokovati probleme s vidom, uključujući kataraktu i glaukom.
  • Visoki krvni tlak: Povećani rizik od hipertenzije i drugih kardiovaskularnih problema.

Ovo su samo neke od najčešćih izazova uzimanja kortikosteroida i odmah je moguće uočiti glavnu dilemu koju doktori imaju prilikom prepisivanja kortikosteroida: je li korist veća od štete? Upravo je zato pronalaženje sigurnijih i djelotvornijih alternativnih terapija postala prioritet naučnih istraživanja.

Srećom, medicina neprestano napreduje, a s njom i mogućnosti liječenja autoimunih bolesti. Danas su na raspolaganju i brojne druge alternativne terapije koje nude olakšanje bez nuspojava karakterističnih za kortikosteroide.

Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima
Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima

Biološki lijekovi

Biološki lijekovi predstavljaju novu generaciju terapija koje ciljano djeluju na specifične dijelove imunološkog sistema. Umjesto širokog suzbijanja imunološkog odgovora, kao što to rade kortikosteroidi, biološki lijekovi precizno interveniraju na molekularnom nivou. Ovo smanjuje rizik od nuspojava i omogućuje djelotvorniju kontrolu bolesti.

Ciljane terapije

Ciljane terapije su još jedan napredak u liječenju autoimunih bolesti. Ovi lijekovi djeluju na specifične molekule unutar imunološkog sistema koje prouzrokuju upalu i druge simptome bolesti. Ovaj pristup omogućuje smanjenje nuspojava jer se djelovanje lijeka ograničava samo na problematične dijelove imunološkog sistema, ostavljajući ostatak tijela netaknutim.

Pametni lijekovi

Razvoj pametnih lijekova omogućuje personalizirani pristup liječenju. Ovi lijekovi prilagođeni su specifičnim potrebama svakog pacijenta, uzimajući u obzir njihove jedinstvene genetske i biološke karakteristike. To povećava djelotvornost liječenja i smanjuje rizik od nuspojava.

Holistički pristup

Uz farmakološke terapije, sve više se priznaje važnost holističkog pristupa u liječenju autoimunih bolesti. Ovo uključuje promjene životnog stila, prehrane i upravljanje stresom. Redovna tjelesna aktivnost, uravnotežena prehrana bogata antioksidansima i omega-3 masnim kiselinama te tehnike za smanjenje stresa, kao što su meditacija i joga, mogu značajno doprinijeti poboljšanju kvaliteta života pacijenata.

Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima
Najnovija istraživanja ispituju alternative kortikosteroidima

Ove alternativne terapije pružaju nadu za bolji i zdraviji život, bez neugodnih nuspojava koje prate kortikosteroide. Kroz kontinuirana istraživanja i klinička ispitivanja, mogućnosti za pacijente postaju sve šire i dostupnije.

Prednosti i potencijalne mane kliničkih ispitivanja

Pacijenti uključeni u klinička ispitivanja, poput onih u Poliklinici Solmed, često imaju pristup najnovijim terapijama koje još nisu dostupne široj javnosti. Nisu široko dostupne jer su još uvijek u fazi ispitivanja i ne mogu se nazvati lijekom dok ispitivanje ne završi i dok lijek ne bude registriran. Oni potencijalno mogu imati velike prednosti nad standardnom terapijom stoga su naročito korisne onim pacijentima kojima standardne terapije nisu dovoljno djelotvorne. Kao i svi lijekovi i ispitivane terapije mogu imati određene rizike s kojima su učesnici ispitivanja u potpunosti upoznati.

Tokom ispitivanja, pacijenti su pod stalnim nadzorom stručnog medicinskog tima, što osigurava da se svi potencijalni problemi brzo prepoznaju i riješe.

Učešće u kliničkim ispitivanjima omogućuje pacijentima da svojim učestvovanjem doprinesu razvoju novih terapija koje će pomoći i budućim generacijama.

Za koje bolesti Poliklinika Solmed ispituje alternativne terapije koritkosteroidima, kao i ostale korisne informacije pročitajte ovdje.