Park Lonjsko polje
15

U Hrvatskoj izgrađeno stanište za slijepe miševe: Korisni su i ne mogu zaraziti ljude

D. B.
U Parku prirode Lonjsko polje, koje se nalazi u Hrvatskoj, igrađeno je ljetno stanište za slijepe miševe.

Kako navode iz ovog parka, slijepi miševi se bude iz zimskog sna, a povećanje temperatura dovodi do povećanja broja insekata kojima se slijepi miševi hrane zbog čega se oni doseljavaju u ljetna prebivališta.

Stoga je Park prirode Lonjsko polje u Krapju na objektu suvenirnice postavio ljetno stanište za slijepe miševe koji inače naseljavaju stare kuće napravljene od prirodnih materijala. Slijepi miševi su zbog toga prije četiri godine počeli naseljavati suvenirnicu te su se smjestili u njene zidove.

S obzirom da njihovo prisustvo utječe na higijenu, strunjaci parka su odlučili napraviti stanište za njih, odnosno jedan vid kućica koje su postavljene na vanjski zid suvenirnice.

Slijepi miševi se povezuju s koronavirusom kojim je u svijetu zaraženo gotovo 2,2 miliona ljudi, a preminulo je skoro 147.000 osoba. Međutim, iz parka tvrde da su nepotrebno stigmatizirani.

"Zbog pandemije novog koronavirusa slijepi miševi su proteklih mjeseci nepotrebno stigmatizirani u dijelu javnosti. Slijepi miševi u Hrvatskoj tim virusom ne mogu zaraziti ljude, a njihova vrijednost za ekološki sistem izuzetno je velika. U suvenirnici u Krapju boravile su čak četiri vrste strogo zaštićenih vrsta slijepih miševa iz roda patuljastih slijepih miševa. Sada pratimo kako će prihvatiti novo stanište“, kazala je na Međunarodni dan uvažavanja slijepih miševa Valerija Hima, stručna voditeljica Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje.

Stručnjaci Zavoda za zaštitu okoliša i prirode nakon istraživanja u Krapju predložili su uvrštavanje staništa kao vrijednog nadzemnog lokaliteta na spisak Međunarodno važnih skloništa za slijepe miševe. Stanište ispunjava kriterije za uvrštavanje na taj popis prema Sporazumu za očuvanje evropskih slijepih miševa organizacije EUROBATS.

Tim se sporazumom štiti 51 evropska vrsta slijepih miševa.

Međunarodni dan uvažavanja slijepih miševa obilježava se 17. aprila kako bi se javnost upoznala s vrijednošću te životinjske vrste. Dnevno slijepi miš pojede nekoliko stotina komaraca te tako oni pridonose ekološkoj ravnoteži smanjujući broj insekata, a neke rijetke vrste pomažu i u oprašivanju biljaka. Na svijetu ima oko 1.400 vrsta slijepih miševa. Žive u prirodi, ali i urbanim sredinama – parkovima, dvorištima te građevinama.