Zašto bi bilo čudno ako je žena u kolicima na čelu ambasade, profesorica ili majka?
Kampanja "16 dana aktivizma" ove se godine vodi pod sloganom "Niti jedna žena nevidljiva" koja za cilj ima da pokaže kako ne smijemo dopustiti da marginalizirane i ranjive grupe žena budu nevidljive u našem društvu.
"Danas, na međunarodni dan osoba s invaliditetom, posebnu podršku pružamo Mreži žena s invaliditetom, te smo u Banjoj Luci i Sarajevu organizovale male ulične akcije podrške ženama s invaliditetom", kazala je Selma Hadžihalilović iz fondacije Cure.
"Akcije ovakvog tipa su važne kako bismo razbili predrasude, te potcjenjivanje i diskriminaciju koje osobe s invaliditetom doživljavaju. Zalažemo se za jednakost u društvu, obrazovanje, zaposlenje, osnivanje porodice, te da ne bude čudno ako jedna žena u kolicima bude na čelu ambasade, radi kao profesorica ili, bože moj, ako je majka", kazala je za Klix.ba Stela Kapidžić, koordinatorica Mreže žena s invaliditetom za FBiH.
Mreža žena s invaliditetom je neformalna grupa koja ima pedeset članova, a nastala je s ciljem edukovanja žena o svojim pravima, kako bi se socijalizirale i što više uključile u društvo.
Ove godine se obilježava 24. godišnjica kampanje "16 dana aktivizma" protiv rodno zasnovanog nasilja, pokrenute 1991. godine koju na međunarodnom nivou koordinira Centar za globalno liderstvo žena.
U Kampanji je do sada učestvovalo više od 5.478 organizacija, donosilaca i donositeljica odluka, vlada, UN agencija i bezbroj pojedinaca iz više od 180 zemalja širom svijeta, a pažnja je fokusirana na probleme rasizma, seksizma, nasilja i homofobije.