Naučnici su anonimnu Argentinku nazvali pacijent Esperanza po njenom rodnom gradu, a riječ "esperanza" znači "nada". Podatke svog istraživanja su objavili u ponedjeljak u časopisu "Annals of Internal Medicine" te tvrde da je ovo otkriće dalo novu nadu za "sterilizirajući lijek" za oko 38 miliona ljudi koji su pozitivni na HIV.
"Uživam u tome što sam zdrava. Imam zdravu porodicu, ne trebam uzimati lijekove i živim kao da se ništa nije dogodilo. To je već privilegija", izjavila je Argentinka.
Istraživači nisu otkrili netaknute ostatke virusa u 1,5 milijardi ćelija krvi i tkiva koje su analizirani, čime je potvrđeno ovo otkriće prvobitno najavljeno u martu na međunarodnom sastanku stručnjaka za HIV.
"Elitni kontrolori" mogu izliječiti sami sebe od HIV-a bez ikakvog medicinskog tretmana.
O Argentinki nisu objavljene nikakve informacije osim da izgleda lijepo i zdravo, kao i da ima HIV negativnog partnera i novorođenče.
Drugi slučaj je vezan za ženu Loreen Willenberg iz San Francisca, za koju je ustanovljeno u augustu 2020. godine da je pobijedila virus bez medicinske intervencije.
Obje žene se smatraju "elitnim kontrolorkama", što se odnosi na rijetku podgrupu pacijenata s HIV-om koji ne pokazuju znakove infekcije iako nisu bili podvrgnuti antiretrovirusnim tretmanima.
Inače, osobe zaražene HIV-om zahtijevaju stalnu terapiju lijekovima kako bi se spriječilo vezivanje virusa za DNK njihovih imunoloških ćelija te njegovo repliciranje. No, u osam godina od dijagnoze, Esperanza je samo uzima lijekove šest mjeseci tokom trudnoće kako bi se osiguralo da beba bude zdrava.
Dosad su četiri pacijenta izliječena od HIV-a, a radi se o "berlinskom pacijentu" Timothyju Rayju Brownu i "londonskom pacijentu" Adamo Castilleju. Oni su također bolovali od raka te su podvrgnuti rizičnoj transplantaciji koštane srži od donatora s genima otpornim na HIV. Međutim, uspjeh njihovih procedura tek treba ponoviti.
"Ovo je čudo ljudskog imunološkog şistema", tvrde istraživači.