Posljednjih godina pojavile su se brojne zabrinutosti u vezi s utjecajem svijeća na zdravlje, jer neke vrste svijeća i tvari koje emituju dok gore mogu naštetiti našem respiratornom sistemu.
Kako svijeća gori, vosak se topi i pretvara u plin, koji se zatim ispušta u zrak zajedno s dimom. Kada vosak, obično napravljen od parafina, sojinog voska, pčelinjeg voska ili drugih materijala, izgori, nastaju različiti nusproizvodi, uključujući ugljični dioksid, ugljični monoksid, štetnu čađ, formaldehid i druge hemikalije koje se mogu udahnuti.
Važno je napomenuti da kvalitet svijeće, materijali koji se koriste za njenu izradu i način gorenja utiču na količinu ovih emisija. Stoga nije svaka svijeća jednako štetna za respiratorni sistem.
Kada svijeće gore, neke od supstanci koje oslobađaju potencijalno su štetne za respiratorni sistem i zdravlje općenito.
Čađ i čestice
Spaljivanje parafinskog voska, najčešće korištenog materijala za svijeće, može osloboditi finu čađ koja može iritirati dišne puteve i uzrokovati probleme kod osoba s astmom, alergijama ili drugim problemima s disanjem. Sitna čađ može uzrokovati i druge probleme s respiratornim sistemom kada se nakuplja u plućima.
Toksini
Prilikom gorenja, parafinske svijeće također oslobađaju određene hemikalije, kao što su toluen, benzol i formaldehid, koji mogu biti kancerogeni. Supstance ovog tipa, čak i u malim količinama, mogu štetno uticati na zdravlje nakon dugotrajnog izlaganja, posebno u slabo provjetrenim prostorijama.
Arome i sintetički mirisi
Svijeće koje sadrže umjetne mirise mogu osloboditi dodatne hemikalije koje iritiraju respiratorni trakt kada se spale. Mirisi koji se često koriste u svijećama sadrže razne hemikalije, poput ftalata, koji se povezuju s alergijama i drugim respiratornim problemima. Neki sintetički mirisi također mogu uzrokovati glavobolju, mučninu i vrtoglavicu kod nekih ljudi.