Američka dermatološka asocijacija provela je opširnu studiju u kojoj je učestvovalo više od tri hiljade žena te je ustanovljeno da 84 posto depilira stidne dlačice. Navode da je razlog održavanje higijene. Međutim, upravo odstranjivanje ovih dlačica može negativno utjecati na higijenu, naročito osjetljive kože i flore ženskih genitalija.
Glavna autorica studije, doktorica Tami Rowen s Univerziteta u Kaliforniji, izrazila je zabrinutost sve većim pritiskom koji mediji vrše na žene kada je riječ o njihovom fizičkom izgledu, kao i muškarci koji su odrastali gledajući porno filmove u kojima su sve žene "do gola" izdepilirane. Doktorica kaže da ne osuđuje žene koje briju, depiliraju voskom, čupaju i uklanjaju svoje dlačice laserom, ali tvrdi da ih sve te metode ne koštaju samo novca, već i zdravlja.
Iako je 59 posto ispitanih učesnika studije izjavilo da se depiliraju iz higijenskih razloga, upravo je higijena ta koja ispašta, s obzirom na to da je dokazano da dlačice "tamo dole" služe kao zaštitna barijera između osjetljivog genitalnog područja i bakterija. Problem predstavljaju i mnogobrojne povrede prilikom depilacije, kao što su posjekotine, apscesi, urastanje dlačica i upala korijena dlake.
"Smatram da bi žene trebale prvo razmisliti o komplikacijama koje nastaju iz tog procesa, prije nego se povinuju željama partnera ili odluče slijediti trendove", dodala je dr. Rowen.
Ovo svakako ne znači da se dlačice ne trebaju dirati. Najpreporučljivija metoda odstranjivanja dlačica je oprezno podrezivanje makazicama.