Prvi dio istraživanja koje je objavljeno nedavno u magazinu Emotion oslanja se na sličnu studiju iz 2015. koja je pokazala da depresivni ljudi preferiraju tužnu muziku. Istraživači na Univerzitetu u južnoj Floridi ispitali su 76 žena od kojih je kod polovine dijagnosticirana depresija.
One su slušale različitu vrstu muzike. Sretne melodije uključile su "Infernal Gallop" od Jacquesa Offenbacha, a tužna muzika uključila je "Adagio for Strings" od Samuela Barbera koja se širom svijeta smatra ekstremno depresivnom kompozicijom.
Sve žene sa depresijom koje su učestvovale u istraživanju pokazale su kako bi radije slušale depresivnu nego sretnu muziku.
Potom su istraživači učesnicama puštali nove instrumentalne melodije, i tužne i sretne, te su tražili od njih da im pojasne kako se osjećaju slušajući tu muziku. Ponovo su depresivne ispitanice pokazale kako preferiraju tužnu muziku kazavši kako ih ona čini sretnijima.
"One su se ustvari osjećale bolje slušajući tužnu muziku. Čini se kako takve melodije imaju opuštajući i smirujući efekt na njih", kaže koautor istraživanja Jonathan Rottenberg.
Ne postoji mnogo stručnih detalja i pojašnjenja zašto tužna muzika ima pozitivno djelovanje na depresivne ljude, ali već godinama unazad u psihološkom svijetu izuzetno su postale učinkovite muzikoterapije koje pomažu ljudima kod oslobađanja od duševne boli, u borbi s rakom te brojnim psihološkim poremećajima.