Dženita Ljuca: Godišnje u FBiH od raka grlića materice umre 80 žena, dječaci se trebaju vakcinisati
U toku je Evropska sedmica posvećena podizanju svijestI o raku grlića materice, a s tim u vezi, profesorica akušerstva i ginekologije zajedno sa studentima na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli radi na podizanju svijesti o ženskom zdravlju.
"Primijetili smo da sve više dolazi iz iste populacije, one žene koje su zaposlene, one koje imaju sistematske preglede. Onda imamo jednu ogromnu grupu koja je ispod tih nekih vidljivih mogućnosti. Dolaze žene koje kasnije imaju teže oblike, jer svi ti rani oblici, koji traju nekoliko godina, pet, sedam i do 10 godina, ovisno o faktorima rizika, mogu se izliječiti 100 posto", navela je na početku.
Doktorica Ljuca je donijela majicu sa sloganom "Stop raku grlića materice, putem koje studenti medicinskih fakulteta Tuzle, Sarajeva, Mostara i Banja Luke promovišu ovu akciju pregleda i HPV vakcinacije.
Dalje je govorila o tome kakva je to bolest i koliko je učestalo u svijetu, ali i u BiH.
"Većinom, znamo da je preventabilno što znači da je potrebna duga faza da bi nastala. Zbog toga je tužno da jedna žena, a ne da 80 njih ili nešto više u FBiH ili više od 50 žena u RS-u u jednoj godini umre, a da pojavnost bude nekih 500 - 600", otkrila je.
Ginekologinja Ljuca ističe da nema relevantnih podataka o tome koliko žena vodi borbu s ovim stanjem. Želi naglasiti da izvršna vlast mora znati jeste da je potrebno da se okupe stručnjaci i da se napravi registar i nacionalni program prevencije. Sporadične akcije i pojedini streaming programi nisu dovoljni.
"Ono što rade na Zapadu, to je da djevojčica koja napuni 18 godina kod nas, u SAD-u je to 21 godina, poštom dobija preko porodičnog ljekara poziv na pregled koji je plaćen. Tada ljekar odlučuje kada uraditi HPV test", objasnila je.
Nakon toga, novinarka Burdžović pitala je postoje li i neki drugi uzroci i koji su faktori rizika.
"Kada neko ima HPV virus, ne znači da će 100 posto imati karcinom, ali kad ima karcinom u velikom procentu više od 90 posto, nalazi se i HPV. Stvar je u tome da veliki broj dama do 50. godine, njih 80 posto ima tu infekciju i prođe kroz tu infekciju, a da i ne osjeti. Nema simptoma, ne pokazuje ništa, jednostavno infekcija se desi, ali uz jak imunitet i bez drugih faktora rizika", rekla je.
Ističe kako je jedan od faktora rizika i rano stupanje u seksualne odnose jer epitel grlića nije zreo do 15. godine. Grlić materice je u nekim fazama sazrijevanja u toj dobi, a nakon 15. godine, on je po strukturi kao kod odraslih osoba. Kao takav, jako je otporan na virus. Pored toga, u opasnosti su i osobe koje konzumiraju duhanske proizvode.
"Osobe koje konzumiraju duhan više godina isto imaju ovaj faktor rizika jer su raznim studijima otkriveni metaboliti nikotina. Metabolit je kotidin i pronađen je kod žena u visokom procentu koje imaju rak grlića materice", ističe.
Ginekologinja Ljuca "razbila" je mit o tome da se samo promiskuitetne osobe mogu zaraziti HPV virusom.
"Jedan odnos ako je nezaštićen može isto tako dovesti do toga. Ne mora to biti veliki broj odnosa. Osoba ne mora imati uopće intimne kontakte, može biti sa svojim partnerom, životnim saputnikom", objasnila je.
S tim u vezi, navela je da je potrebno vakcinisati i dječake. Iako je riječ o spolno prenosivoj bolesti, postoje i drugi načini da se zaraze.
"Bolest je spolno prenosiva, ali određeni tipovi mogu se i kontaktno putem kože prenositi. Postoji više od 250 tipova HPV-a, a to je u ginekologiji nekih 50", navela je ginekologinja Ljuca.
Ona ovim putem želi ukazati roditeljima da vakcinišu svoju djecu i da se ne vode teorijom da im se djeca neće zaraziti samo zato jer nisu imali intimne odnose prije svoje 15. godine.
"Razmišljanje u tom pravcu dovodi do tabua: 'Ja neću vakcinisati svoje dijete jer moje dijete će se ponašati'. Mnoge vakcine u historiji su pomogle da se sačuva čovječanstvo i u raznim situacijama kada su se događale velike epidemije, uvijek su bile grupe onih koji su iz svog 'imunološkog odgovora', iz razloga koji se i dalje preispituju, jako dobro odreagirali na infekciju", rekla je.
Osim o važnosti testiranja na HPV do 30 godina starosti, ističe i važnost Papa testiranja, koje se treba obaviti nakon prvog seksualnog odnosa.
Uz pomoć rekvizita, ginekologinja Ljuca objasnila je kako izgleda testiranje na HPV te istakla da je on mnogo jednostavniji od PAP testiranja.
Na kraju, još jednom je istakla važnost vakcinacije i dječaka, a ne samo djevojčica te dodala da postoje roditelji iz BiH koji vakcinišu dječake protiv HPV-a, ali da je u Hrvatskoj i Sloveniji normalna pojava.
Cijeli intervju i gostovanje profesorice i doktorice Dženite Ljuce u Klix Studiju možete pogledati na našem YouTube kanalu, kao i na portalu Klix.ba.
Također nas možete slušati i na Spotify, Apple Podcastu, Amazon Music i drugim platformama.