Hibernacija bi mogla spasiti živote osoba koje dožive moždani udar i boluju od raka
Profesor intenzivne njege i medicine u univerzitetskoj bolnici u Londonu Mervyn Singer kazao je kako njegov tim radi na lijeku koji bi mogao djelovati tako da vitalne ljudske organe poput srca, mozga i arterija prebaci u hibernetičko "uspavano" stanje. Ovo bi moglo sačuvati hiljade života pacijenata koji dožive srčane i moždane udare.
Profesor Singer vjeruje da bi hibernacija mogla sačuvati ćelije od smrtonosne traume koja se događa tokom postupka reanimacije u hitnim slučajevima. Trauma koja se zove reperfuzijska povreda se događa kada se krv skupi u tkivu i začepi arterije prema srcu ili zaustavlja rad srca te dovodi do moždanog udara.
Logično je da ljekari rade na tome da što prije vrate u život ove pacijente, odnosno njihovu cirkulaciju ugrađivanjem stenta ili otvaranjem arterija. Ali šok koji se dešava nakon ubrzanog povrataka krvi i kisik izaziva upalnu reakciju koja uništava vitalnu arteriju, srce i tkivo mozga i može opet izazvati smrt.
Prvi test na ljudima zakazan je za sljedeću godinu. Ukoliko se pokaže da bi ovaj lijek koji dovodi u stanje hibernacije mogao zaštititi pacijenta od reperfuzijske povrede, to bi bilo prvo uspješno liječenje hibernacijom tokom 20 godina pokušavanja.
Naučnici godinama analiziraju životinje u stanju hibernacije i njihovu sposobnost da uspore puls, snize temperaturu tijela blizu tačke koja uzrokuje smrt mjesecima, a da ne oštete mozak i druge vitalne organe. Vjeruje se da se ovo može kopirati i napraviti lijek koji će na isti način zaštititi ljude i izliječiti ih od dijabetesa, Alzheimera i raka.
Talijanski naučnici istražuju mogućnost stavljanja pacijenata koji boluju od raka u stanje hibernacije kako bi im ohladili tijelo na 13 stepeni i pokušali spriječiti širenje raka te kako bi ubili više ćelija tumora radijacijom. Ovi testovi se još nisu počeli vršiti na ljudima.