Istraživači imaju razlog vjerovati da je ljudski imunitet veći nego što sugerišu testovi na antitijela.
"T-stanice su vrsta bijelih krvnih stanica koje su specijalizirane za prepoznavanje stanica zaraženih virusom i bitan su dio imunološkog sistema. Napredne analize omogućile su nam da detaljno mapiramo odgovor T-stanica za vrijeme i nakon infekcije koronavirusom. Naši rezultati pokazali su da je otprilike dvostruko više ljudi razvilo imunitet T-stanica u poređenju s onima kod kojih možemo utvrditi antitijela", kazao je docent na Centru za infektivnu medicinu Karolinska instituta i jedan od glavnih autori rada Marcus Buggert.
U ovom istraživanju, istraživači su obavili imunološke analize uzoraka više od 200 ljudi, od kojih su mnogi imali blage ili nikakve simptome koronavirusa. Studija je obuhvatila pacijente Univerzitetske bolnice Karolinska i druge pacijete, te njihove asimptomatske članove porodice. Uključeni su i zdravi davatelji krvi koji su krv dali u periodu od 2020. i 2019. godine (kontrolna skupina).
Dodali su i da su pacijenti s teškom kliničkom slikom razvili jak imunološki odgovor.
"Naši rezultati pokazuju da je javni imunitet na COVID-19 vjerovatno značajno veći nego što su to sugerirali testovi na antitijela. To je jako dobra vijest iz perspektive javnog zdravlja", kazao je profesor Hans-Gustaf Ljunggren iz Centra za zaraznu medicinu.
Analize T-stanica složenije je provesti od testova na antitijela, pa se trenutno rade samo u specijaliziranim laboratorijima, poput one u Centru za infektivnu medicinu pri Karolinskoj instituciji.
"Sada se moraju napraviti veća i longitudinalna ispitivanja i na T-stanicama i na antitijelima kako bi se shvatilo koliko je dugotrajan imunitet i kako su povezane ove različite komponente imuniteta na koronavirus", kazao je Marcus Buggert. Rezultati ovog najnovijeg istraživanja još uvijek nisu prošli stručnu provjeru. Dok se čeka recenzija studija je objavljena na službenoj stranici Instituta Karolinska.