Istražuje se da li su simptomi koronavirusa povezani s teškim upalnim oboljenjem kod djece
Reuters piše da su ljekari na sjeveru Italije, koja je bila jedna od zemalja koja je najviše pogođena koronavirusom, prijavili neobično veliki broj djece mlađe od devet godina koji su imali težak oblik Kawasaki bolesti koja je karakteristična za Aziju.
I u Velikoj Britaniji su ljekari napravili slična zapažanja zbog čega je ministar zdravstva Matt Hancock u ponedjeljak istakao da je veoma zabrinut i da zdravstvene vlasti to pitanje pomno proučavaju.
Kawasaki bolest, često pogađa djecu mlađu od pet godina i njeni simptomi su visoka temperatura, kožni osip, oticanjem žlijezda i u težim slučajevima upalom arterija srca. Naziva se još i mukokutani sindrom limfnih čvorova jer zahvata i limfne čvorove, kožu i sluznicu grla, usta i nosa. I dalje nije poznat uzrok bolesti, iako se pretpostavlja da je vjerovatno riječ o kombinaciji genetskih i vanjskih faktora kao što su preboljene virusne ili bakterijske infekcije, koje potom mogu izazivati niz imunoloških reakcija u organizmu.
Engleski medicinski direktor Stephen Powis rekao je na dnevnom brifingu da je posljednjih dana postao svjestan izvještaja o teško bolesnoj djeci sa simptomima koji podsjećaju na Kawasaki bolest, te je naglasio da je prerano utvrđivati vezu s koronavirusom.
U Italiji su o ovome upozoreni i pedijatri.
Naime, specijalista pedijatar za srce Matteo Ciuffreda kazao je da je bolnica u sjevernom gradu Bergamu zabilježila više od 20 slučajeva jake vaskularne upale u posljednjih mjesec, što je šest puta više nego bi očekivali da se pojavi za godinu.
"Samo nekoliko novorođenčadi s vaskularnom upalom bilo je pozitivno na koronavirus, ali su mi kolege pedijatri kardiolozi u Madridu i Lisabonu također rekli da su zabilježili slične slučajeve", kazao je Ciuffreda.
Pozvao je svoje kolege da dokumentuju svaki takav slučaj kako bi utvrdili postoji li povezanost između Kawasaki bolesti i koronavirusa. Cilj je da se italijanski rezultati objave u naučnom časopisu.
Dalje je pojasnio da je prvi slučaj moguće bolesti Kawasaki bio devetogodišnji dječak koji je u bolnicu stigao 21. marta, na vrhuncu epidemije koronavirusa, s visokom temperaturom i niskim nivoom kisika u krvi, međutim, on je bio negativan na koronavirus.
Kasnije je pregledom utvrđeno da ima uvećanu koronarnu arteriju što je znak teških slučajeva Kawasaki bolesti.
"Dječak me je zabrinuo jako, a nasilna multi-organska upala zahvatila je i srce i pluća. Bojao sam se da neće preživjeti, ali iznenađujuće je da je tokom nekoliko dana zdravstveno bio mnogo bolji", kazao je.
Bolest Kawasaki je također povezana i prije 16 godina s drugim poznatim koronavirusom, ali to nikada nije dokazano.
Istraživanje je provedeno nakon što je drugi, srodni koronavirus poznat kao NL63 pronađen kod beba koje su pokazale simptome Kawasaki bolesti 2004. godine.
Profesor virologije na Univerzitetu Reading u Velikoj Britaniji, Ian Jones rekao je da virus NL63 koristi isti receptor kao novi koronavirus za inficiranje ljudi, međutim, naglasio je da je prerano donositi zaključke.
"Moramo sačekati i vidjeti da li će to postati uobičajeno zapažanje", kazao je.
Američka akademija za pedijatriju je naglasila kako takva istraživanja tek treba da se dogode u SAD-u, zemlji koja trenutno bilježi najveći broj smrtnih i slučajeva zaraze koronavirusom.
"Nismo svjesni bilo kakvih izvještaja o ovom fenomenu u SAD-u", kazala je doktorica Yvonne Maldonado iz Odbora za zarazne bolesti pri akademiji misleći na potencijalnu vezu između koronavirusa i Kawasaki bolesti.