Djevojčice ulaze u pubertet u dobi između 11 i 14 godina, a dječaci u dobi od 12 do 16 godina. Međutim, u posljednje vrijeme, nerijetko se dešava da pubertet pogađa sve mlađu i mlađu populaciju.
Zasada mali broj djece u svijetu boluje od rijetkog stanja koje se naziva "prijevremeni pubertet", a koji uzrokuje pubertetske promjene već u dobi od samo dvije godine.
Prijevremeni pubertet stanje je koje izaziva otpuštanje hormona hipofize i dijelova hipotalamusa u mozgu koja uzrokuju stimulaciju proizvodnje ženskog hormona estrogena i tako prijevremenog ulaska u pubertet.
Gornja starosna granica za prijevremeni pubertet je osam godina kada su u pitanju dječaci i devet godina kada se radi o djevojčicama.
U većini slučajeva prijevremeni pubertet nastaje spontano, dok se kod nekih slučajeva povezuje sa abnormalnostima na mozgu, jajnicima, testisima ili drugim žlijezdama, kao i tumorima koji dovode do prevelikog i preranog lučenja spolnih hormona.
Pretilost je također povezana sa smanjenjem donje starosne granice ulaska u pubertet, pa je tako kod pretile djece, naročito djevojčica u SAD-u i Evropi otkriveno kako, zbog toga što masne ćelije skladište više estrogena, sve ranije počinju s pubertetom.
Simptomi prijevremenog puberteta su razvoj grudi, nagli porast visine, menstruacija, akne, uvećani testisi i/ili penis kao i pojava stidnih i dlačica ispod pazuha, piše Independent.
Međutim, nemaju sva djeca koja se doktorima jave sa jednim simptomom prijevremenog puberteta stvarni medicinski problem.
Kako kaže Paul Kaplowitz sa Dječijeg nacionalnog medicinskog centra u Washingtonu, prerani razvoj grudi ili rast stidnih dlačica mogu biti izolovani slučajevi koji nemaju veze sa stanjem prijevremenog puberteta.
Charlene Denton iz Velike Britanije čija je kćerka već sa dvije godine počela pokazivati znakove puberteta, otkrila je kako je ustavila šta se dešava sa njenim djetetom.
"Nedugo nakon drugog rođendana počele su joj se razvijati grudi, ali doktori su me uvjeravali kako je s njom sve u redu. Kad su joj grudi i dalje nastavljale rasti, doktori su uradili neke testove i ustanovili stanje prijevremenog puberteta. Bila sam šokirana, nisam znala da takvo nešto uopće i postoji", rekla je Charlene.
Liječenje prijevremenog puberteta zavisi od uzroka, a primarni cilj je terapijom zaustaviti rast visine, pošto može dovesti do invaliditeta kasnije u životu.
Kod stanja kod kojih uzrok nije poznat, terapija obično uključuje mjesečne doze lijekova koji se ubrizgavaju kako bi zaustavili razvoj.