Mučite se da čujete razgovor u bučnim okruženjima? Ovaj trik vam može pomoći

Istraživači sa Univerziteta Aix-Marseille u Francuskoj pronašli su način koji je pomogao učesnicima studije da malo lakše razumiju razgovor u bučnom okruženju.
Tim je nadograđivao prethodni rad, koji je pokazao kako kretanje i držanje ritma mogu pomoći pri slušnoj obradi.
"Slušanje govora aktivira kortikalne regije senzomotornog sistema", objašnjava tim u svom radu, "Njihova uloga u lingvističkoj obradi je veoma istražena, ali njihova pretpostavljena uloga u analizi vremenske dinamike govornog signala je uglavnom zanemarena. Međutim, studije o percepciji govora u nepovoljnim uslovima slušanja - kao što je bučno okruženje ili okruženje sa više ljudi - pokazuju da praćenje temporalnih modulacija govornog signala govornika od interesa olakšava govor".
Odnosno ono što istraživanje preporučuje jeste tapkanje prstima u ritmu 1,5 do 2 puta u sekundi, navodeći da može pomoći pri obradi govornog signala te zapravo pri razumijevanju razgovora.
U studiji, tim je naveo učesnike koji govore francuski da slušaju 80 dugih rečenica uz pozadinsku buku. Cilj učesnika je tada bio da identifikuju koja je riječ (sa ponuđene liste) izgovorena naglas, neposredno nakon što su čuli rečenicu.
Zamolili smo učesnike da tapkaju prije (a ne tokom) rečenice kako bi izbjegli komplikacije koje su inherentne obavljanju dvostrukog zadatka (tj. kuckanje dok pokušavate razumjeti rečenicu uz buku).
Zanimljivo je da je tim otkrio da je isticanje ritma imalo pozitivan efekat na obradu, pri čemu je veća vjerovatnoća da će učesnici dobiti tačan odgovor dok to rade, ali to mora biti urađeno pravilnom brzinom.
"Naši rezultati pokazuju da razumijevanje govora u buci ima koristi od tapkanja na vremenskoj skali na leksičkom nivou. Ovo se ne može lako protumačiti kao povezano s ritmičkom prozodijskom strukturom francuskog jezika i lakše se objašnjava univerzalnom strategijom segmentacije", piše tim u svojoj raspravi.
Studija je objavljena u Proceedings of the Royal Society.