Muškarci koji su bili pretili kao tinejdžeri imaju više rizika da obole od raka jetre
Stručnjaci su analizirali podatke 1,2 miliona Šveđana koji su bili regrutovani za služenje vojnog roka između 1969. i 1996. godine. Njihovi podaci povezani su s podacima iz zdravstvenih kartona kako bi se utvrdilo da li su imali bolesti jetre. Utvrđeno je da su osobe koje su u periodu između 17. i 19. godine imale visok BMI imale probleme s jetrom u kasnijim godinama. Zabilježen je 5.281 slučaj bolesti jetre, a 251 osoba je imala rak jetre.
Dr. Hannes Hagstrom koji je vodio istraživanje kazao je kako su ovi muškarci imali 50 posto veći rizik da dobiju bolesti jetre u kasnijim godinama. Također, među njima su i oni koji su imali dijabetes tip 2.
"Bolesti jetre razvile su se kod muškaraca koji su imali dijabetes, a koji je nastao kao posljedica visokog BMI", rekli su autori studije.
Istakli su kako muškarci moraju voditi računa o svojoj tjelesnoj težini upravo zbog ovog rizika.
"Trebalo bi raditi na prevenciji i intervenciji još u ranim godinama kako bi se smanjila pretilost i samim tim smanjio rizik od obolijevanja", kazali su.
Prema podacima UN-a, najveći broj pretilih ljudi, kada je riječ o Evropi, živi u Francuskoj, Njemačkoj, Švedskoj, Španiji i Velikoj Britaniji.