Muzikoterapija kao lijek: Dokazano pomaže kod različitih psihičkih stanja
Otkako postoji čovječanstvo – tu je i muzika. Ljudi su oduvijek imali potrebu da proizvode zvukove, a kasnije i sviraju i pjevaju. Iz višestoljetnog ljudskog bavljenja muzikom, rodila se muzikoterapija – namjenska upotreba muzike s ciljem poboljšavanja komunikacije, samopouzdanja, mentalnog i fizičkog zdravlja.
Muzikoterapija je vrsta okupacione terapije i naučno je utemeljena. Pospješuje kreativnost i za rezultat ima poboljšanje kvaliteta života pojedinca. Da bi učestovala u muzikoterapiji, osoba ne mora imati znanja o muzičkoj teoriji niti svirati neki instrument.
U Mostaru je danas održana radionica muzikoterapije na kojoj su učestvovali mladi iz grada na Neretvi, Čapljine, Gruda, Stoca i Širokog Brijega.
"Ideja ove radionice je da probamo ublažiti efekte kojima su svakodnevno izloženi naši mladi. Izloženi su negativnim porukama u javnosti, posebno etnonacionalnim. Sve to ima negativne posljedice na mentalno zdravlje mladih. Muzika i muzikoterapija im u mnogome mogu pomoći da se osjećaju bolje u svojoj koži", kazala je Diana Riđić iz Psihološkog savjetovališta Domino koje je organizator radionice.
Nakon teorijskog uvoda o muzikoterapiji, učesnici su dobili praktične upute kako napraviti različite muzičke instrumente, te su ih zajedničkim radom i napravili, a onda na njima odsvirali i otpjevali nekoliko pjesama.
"Srednjoškolac sam i inače sam muzičar, sviram klavijaturu. Naučio sam mnogo o tome šta se sve muzikom može postići i da to nije samo zabava za masu ljudi. Muzika može biti i vid terapije za prevazilaženje određenih psihičkih poteškoća. Mene muzika opušta i smiruje i smatram da mi je zaista potrebna", kazao nam je Maro Papac, učesnik radionice.
Radionica naziva "Recept za glavu, srce i dušu – Muzika" održana je u sklopu projekta PRO-Budućnost. Voditelji radionice bili su Danijel Puvača, muzikoterapeut i Vladimir Čolaković, komunikolog. Ova aktivnost doprinosi započinjanju širokog i iskrenog dijaloga u društvu, koji će voditi ka izgradnji povjerenja i, posljedično, konačnom pomirenju u našoj zemlji.
PRO-Budućnost je USAID-ov projekat izgradnje mira i povjerenja među građanima i građankama svih etničkih i vjerskih skupina u Bosni i Hercegovini. Projekat provodi američka humanitarna organizacija Catholic Relief Services CRS, sa partnerima: Caritasom BiH, Institutom za razvoj mladih KULT, Forumom građana Tuzla (FGT) i Helsinškim parlamentom građana Banjaluka (hCA).